Бронхиолитът е състояние причинено от вирусна инфекция. Най-често засегнати са бебетата между три и шест месеца, макар че може да се случи и при деца на две години. Смята се, че едно от три бебета развива бронхиолит през първата година от живата си. Това се случва най-често през първите месеци от живота на детето.
Бронхите са малки тръби вътре в белите дробове. Когато детето вдишва въздушните потоци слизат надолу към белите дробове, във вътрешността на белите дробове има колония от малки бронхиоли, които завършват в милиони тънки въздушни мехурчета /алвеоли/. Когато въздухът влиза в алвеолите кислородът от въздуха се прехвърля в кръвта и след това се транспортира към тялото. Ако детето ви има бронхиолит, то тогава бронхите се възпаляват и дишането му става затруднено. Това заболяване е причинено от редица различни вируси. В три четвърти от случаите обаче се причинява от респираторен синцитиален вирус (RSV).
Симптомите на бронхиолита са:
- Треска.
- Течащ или запушен нос.
- Кашлица.
- Трудност при хранене.
- Дишане по-бързо от обичайното.
- Хрипове.
- Спиране на дишането за по-кратки периоди /известно като апнея/.
За повечето деца бронхиолита не е опасен и ще премине до няколко дни, но ако сте притеснени и симптомите се влошават тогава е необходимо да се обърнете за съвет към педиатъра му. Важно е да наблюдавате внимателно дали детето ви има следните симптоми за да се обърнете към лекаря му:
- Детето се хрони по-малко от обикновенно.
- Чувства се уморено или летаргично.
- Издава шумове при дишане или дишането му е затруднено.
- Цветът на кожата му става синкав.
- Има повтарящи се епизоди на апнея.
Рядко децата могат да получат друга инфекция (известна като вторична инфекция) в допълнение към вируса, причиняващ им бронхиолит. Това може да доведе до пневмония. Бронхиолит рядко причинява дългосрочни проблеми с дишането, но детето ви може да има проблеми с дишането известно време след заболяването.
Факторите, които може да предизвикат това заболяване да протече по-тежко са:
- Преждевременно раждане.
- Вродено сърдечно заболяване.
- Пушенето на родителите.
- Храненето с шише вместо кърмене.
- Споделянето на стая с по-големи братя и сестри.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!