Дори най-често срещаните хранителни добавки могат да имат негативен ефект, когато се комбинират с някои лекарства
Моного хора не подозират, но определени добавки могат да имат изненадващи вазимодействия помежду си и с лекарства.
„Нещата, които са естествени, не са непременно безопасни”, предупреждава Дейвид С. Серес, специалист по здравословно хранене и доцент по медицина в
“Columbia Medical Center”. Той обяснява, че мотивите за проивеждането на различните добавки идват от разглеждането на големи популации от хора, които консумират дадени вещества чрез хранене и изглежда имат положително влияние върху здравето им.
Въпреки това, когато дадено вещество се взима под формата на добавка, то е много по-концентрирано.
„Хората, които взимат добавки, не трябва да се изненадват, че има потенциал за взаимодействия и токсичност” допълва още докторът.
Не комбинирайте следните хранителни добавки и лекарства:
-
Рибено масло
Взаимодействия с лекарства:
Рибеното масло не трябва да се взима с лекарства за понижаване на кръвното. То може да усили ефекта им и кръвното налягане на се понижи да опасни нива. Също така трябва да се внимава с приемането на рибено масло и разреждащи кръвта лекарства, като аспирин, ибупрофен и напроксен.
Взаимодействия с други добавки:
Не се препоръчва приемането на рибено масло с други добавки, които забавят съсирването на кръвта (включително гинко билоба).
-
Калций
Взаимодействия с лекарства:
Калцият взаимодейства с редица лекарства, включително тези, които се изписват с рецепта за остеопороза, известни като бифосфонати (като алендронат). Той също така не трябва да се смесва с лекарства за кръвно и антибиотици от семействата на тетрациклин и хинолон.
-
Ехинацея
Взаимодействия с лекарства:
Способността на ехинацеята да стимулира работата на имунната система може да повлияе на медикаменти, предназначени за потискане на нейното действие, като стероида преднизон.
-
Мелатонин
Взаимодействия с лекарства:
Мелатонинът действа преспивателно и не е препоръчително да се комбинира с други седативи. Такива са например бензодиазепините и някои антидепресанти. Мелатонинът също така забавя съсирването на кръвта, тъй че не е добра идея да се приема с антикоагулантни лекарства като хепарин или верафин.
Взаимодейстия с друи добавки:
Не се препоръчва приемането на мелатонин с други добавки, които имат седативен ефект.
-
Жълт кантарион
Взаимодействия с лекарства:
Приемът на жълт кантарион с антидепресанти може да повиши опасно нивата на серотонин в тялото. Това може да доведе сериозни странични ефекти, включително мускулна ригидност и гърчове.
Билката може да намали ефективността на някои противозачатъчни хапчета и разредители на кръвта като варфарин.
-
Витамин D
Взаимодействия с лекарства:
Витамин D може да понижи ефективността на лекарството за понижаване на холестерола аторвастатин и е възможно да повлияе на медикаменти за високо кръвно.
Приемането на високи дози витамин D заедно с диуретични лекарства може да доведе до твърде високи нива на калций в оранизма и да причини проблеми с бъбреците.
-
Цинк
Взаимодействия с лекарства
Ако пиете антибиотик, който съдържа инолон или тетрациклин, добавките с цинк могат да затруднят абсорбацията му. За да избенете този ефект, е нужно да приемате антибиотика два часа преди или четири до шест часа след като сте пили добавка с цинк.
Същото важи и за лекарства, съдържащи пенициламин, които често се използват при ревматоиден артрит.
Заключение:
Избягвайте смесването на определени хранителни добавки с някои лекарства. Ако пиете медикаменти, е добре да се консултирате с лекаря си, преди да прибегнете към приемане на добавки.
Страничните ефекти могат да се изразят в намаляване на ефекта на лекарството, нежелани странични реакции и вреда за организма.
Източници: https://www.health.com; https://pixabay.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!