Как да различите обикновената болка в крсъста от болка, причинена от камъни в бъбреците?
На всички ни се е случвало. Усещате болка в долната част на гърба, не сте имали тежка тренировка и не си спомняте да сте се удряли в нещо. Каква е тази странна болка и как да разберете дали има нещо общо с бъбреците? В тази статия ще се опитаме да отговорим на тези въпроси.
Когато пациент влезе в спешното отделение с болки в долната част на гърба, има няколко непосредствени възможности, които минават през ума на лекаря. Те включват: разтягане, ишиас, дискова херния, и вероятно, бъбречна инфекция и/или камъни в бъбреците в зависимост от местоположението на болката.
Къде и как се усеща болката от камъни в бъбреците?
Болката най-често е от едната страна на тялото. Тя обикновено се появява внезапно, докато болката при разтягане или дискова херния започва да се усеща постепенно. При бъбречно-каменна болест болката може да се усеща и в предната част на корема.
Болковият синдром може да е придружен и от други симптоми като:
- Болка при уриниране
- Гадене
- Кръв в урината
Болката при камъни в бъбреците:
- Е силна и остра в долната част на гърба
- Може да се разпространи в областта на слабините
- Идва на вълни
- Може да наподобява на болка като при разтегнат мускул
Кой е изложен на най-голям риск от камъни в бъбреците и може ли да се предпазим от заболяването?
Бъбречните камъни се образуват, когато в урината се натрупват вещества, които не мога да се разградят. В същото време в урината може и да липсват определени вещества, необходими за предотвратяване на образуването на камъни. Урината е пълна с минерали и ако не е достатъчно разредена, тези отлагания могат да заседнат и да блокират пикочните пътища.
Камъните могат да варират от песъчинки до размера на топка за пинг-понг. По-малките могат да преминат през отделителната система без да разберете, но по-големите причиняват много силна болка и дискомфорт.
Повечето хора могат да развият болестта. Рисковите фактори включват фамилна анамнеза за бъбречно-каменна болест, дехидратация и прекомерна консумация на храни с високо сдържание на протеини и/или натрий.
За да се предпазите от заболяването е препоръчително да наблягате на храни, богати на калций, тъй като той намалява риска от образуване на камъни. Друг ключов фактор е хидратацията. Изключително важно е да пиете достатъчно течности, тъй като дехидратацията прави урината твърде концентрирана, което от своя страна прави минералите по-склонни да се слепват и да образуват песъчинки и камъни.
Ако усетите болка в бъбреците, която не изчезва или се влошава, посетете личния си лекар. При остра, режеща болка незабавно посетете спешно отделение или се свържете с бърза помощ.
Източници: https://www.medicalnewstoday.com; https://www.drozshow.com; https://www.rghospitals.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!