Използването на дигитален термометър за измерване на температурата често се оказва истинско предизвикателство
Днес, при фибрилни състояния, масово се ползва дигитален термометър (познат още и като цифров или електронен). Те са два вида, като другият е безконтактен. При деца над 3-годишна възраст много удобен е и инфрачервения термометър (поставя се в ухото или върху челото). Живачен термометър не може да се намери по аптеките вече. Има подобен на него галиев или безживачен термометър, при който се използва галий – нетоксичен и щадящ природата метал. Галият се втечнява при температура 29,76˚С. Може да се използва за измерване под мишница или в устата, като скалата е от 35˚С до 42˚С.
Разнообразието при цифровите термометри е голямо. Трудно може да се каже коя марка е най-добра. Повечето потребители са доволни от това, което използват. Други сменят постоянно термометрите, с надежда да попаднат на най-точния. Трети следят обявите за продажба на живачен термометър, което не е кой знае колко добра опция.
Вероятно много хора са попадали в ситуация, при която различните термометри показват различни температури. Когато става дума за една или две десети, разликата не е подозрителна. Но ако електронното устройство отчита с 0,5–0,6 градуса повече или по-малко, няма време за предположения. Нека се опитаме да разберем как да използваме дигитален термометър правилно, има ли някакви особености при отчитането и дали той наистина е по-зле по точност от живачния.
КАК ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ДИГИТАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР?
Производителите посочват една и съща грешка и за живачните, и за електронните термометри. Иначе казано, отклонението и при двата вида е едно и също. В идеалния случай е около 0,1 градуса. Защо тогава има толкова много оплаквания от дигиталните термометри?
Проблемът е, че за ефективно измерване на температурата, термометърът трябва да приляга много плътно към повърхността на тялото. Да го държите под мишницата за няколко секунди просто не е достатъчно.
Нека да разгледаме ръководството за използване, което е почти еднакво за повечето марки дигитални термометри (които не са безконтактни). Преди измерване на температурата се препоръчва да се подсуши подмишницата, ако е необходимо, и да се постави измервателния накрайник на термометъра в центъра. Времето за измерване по този начин трябва да бъде около 1-2 минути. Но това не винаги дава точен резултат. И не защото термометърът е дефектен. Просто има правила, които производителите очевидно приемат за даденост и затова не ги добавят към инструкциите.
НЕПИСАНИ ПРАВИЛА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА ДИГИТАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР
Първо, термометърът трябва да се постави по протежение на тялото и да се притисне с ръка. В това положение уредът ще се нагрява по-равномерно. За да го направите добре, трябва да свалите дрехите си.
Второ, препоръчително е термометърът да не се включва веднага. Ако го държите в шкаф, изкарайте го да постои на стайна температура поне половин час. След това го подръжте върху тялото 2-3 минути, да се загрее. Това ще направи измерването по-точно и ще спести енергията на батерията.
И трето, изчакайте, докато устройството издаде характерното пиукане. След това не махайте термометъра както обикновено, а го оставете да действа поне още 2-3 минути.
НАЙ-ДОБРИЯ НАЧИН ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА ТЕМПЕРАТУРА Е С ДИГИТАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР
Цифров термометър може да се използва по три различни начина. Те включват:
Оралнен: При този метод термометърът се поставя под езика. Използва се при възрастни и деца на 4 и повече години, които могат да държат термометър в устата без да го стискат със зъбите или да го движат.
Ректален: При този метод термометърът се поставя внимателно в ректума. Това се прави предимно при бебета, но може да се използва при деца до 3-годишна възраст. Може да измервате ректално температурата и при деца на възраст над 3 години, но е възможно да не мога да останат неподвижни, колкото е необходимо.
Аксиларен: Термометърът се поставя в подмишницата на малки деца или възрастни, чиято температура не може безопасно да се измери орално или ректално. Този метод не е толкова точен, колкото оралния или ректалния, но може да се използва като бърза първа проверка. Лекарите препоръчват да направите сравнение като поставите термометъра на две различни места, като например уста – подмишница, подмишница – ректум. Не използвайте ленти за измерване на температурата, тъй като те отчитат само топлината на кожата.
ОЩЕ НЯКОЛКО ОСОБЕНОСТИ ПРИ ИЗМЕРВАНЕТО НА ТЕМПЕРАТУРАТА ДИГИТАЛЕН ТЕРМОМЕТЪР
Най-добре е да не се измерва температурата непосредствено след като човек се е нахранил, тъй като храносмилателните процеси леко повишават температурата на тялото. Не се мери температура и веднага след баня, масаж или някакво физическо натоварване.
Когато термометърът се поставя подмишницата, ръката трябва да е свита в лакътя и поставена върху гърдите.
Имайте предвид, че ректалната температура се счита за най-точната индикация за телесна температура.
КОЛКО ЧЕСТО СЕ МЕРИ ТЕМПЕРАТУРАТА?
Ако състоянието е тежко или се мери температура на дете, правете това винаги преди да дадете лекарство за спадане на температурата. Обичайно такъв медикамент се дава на период 4-6 часа. Може да решите да проверите отново температурата, когато изглежда, че лекарството не действа, като например когато заболяването не се подобрява и все още има симптоми.
Факт е, че електронните и живачните термометри работят малко по-различно. Живачният показва максималната стойност на температурата за периода на измерване, а дигиталният показва средната. Не забравяйте, че температурата на човешкото тяло може да се колебае с доста големи стойности (до 1 градус). Следователно, колкото по-дълъг е периодът на измерване, толкова по-точен резултат ще видите на дисплея на уреда.
Източник: my.clevelandclinic.org
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!