Има определени храни, които стимулират появата на акне. Тук ще разгледаме кои са те и защо влияят по този начин на кожата.
Грижата за кожата не се свежда само до кремовете и лосионите, които използваме. Дерматолозите казват, че това, което ядем е също толкова важно за състоянието й.
„Акнето често е прeдизвикано от лоша диета. Ако не контролирате количеството млечни продукти и въглехидрати, които консумирате, акнето може да излезе извън контрол”, казва д-р Лили Талакуб, дерматолог в „McLean Dermatology„.
Преработените храни, млечните продукти, суроватъчните протеини, белият хляб и храните с голямо съдържание на захар могат да увеличат появата на акне драстично. Също така и хранителните алергии могат да са причина за избиването на пъпки по лицето.
4 видове храни, които могат да стимулират появата на акне:
-
Млечни продукти
Млечените продукти, особено тези, съдържащи краве мляко, са сред главните виновници за появата на неприятните пъпки. Според Рене Руло, експерт в областта на грижата за кожата, работила с холивудски звезди като Деми Ловато, Лили Рейнхарт и Мадлен Петш, съдържанието на хормони в млякото е сред най-честите причини за появата на акне.
Нейната хипотеза е, че това е така, защото на много от млекодойните крави се дават хормони на растежа, който се натруват в млякото, което после консумираме. Тези хормони играят роля в излишното производство на себум, което насърчава поникването на пъпки.
Освен това много хора имат чувствителност към млечните продукти. Според последни данни около 68% от населението на света страда от непоносимост към лактоза. Според проучване от 2010 г., публикувано в “Science of the Total Enviroment”, някои леки хранителни алергии и чувствителността към определени хранителни вещества могат да се проявят като поява на гнойни пъпки и възпаление на кожата.
-
Храни с високо съдържание на захар и бърза храна
Експертите в областта на дерматологията са единодушни, че консумирането на преработена захар в големи количества и редовното ядене на бърза храна са сред основните причини за появата на неприятните пъпки.
Американската академия по дерматология съветва избягването на сладки храни и напитки. Те карат кръвната захар да скача рязко, което води до хормонални реакции, които често водат до избиване на акне по лицето и тялото.
Освен това прекаляването със сладкото и мазната бърза храна драстично повишава риска от тежки заболявания, като диабет тип 2, сърдечни проблеми и затлъстяване.
-
Бял хляб
Белият хляб, макар и много вкусен, е храна с висок гликемичен индекс, която е добре да се избягва. Той причинява бързо завишаване на кръвната захар в огранизма.
„Това води до разширяване на мастните жлези и увеличено секретиране на себум, което от своя страна води до появата на повече акне.”, казва д-р Йорум Хард, сертифициран дерматолог и специалист по фототерапия на акне.
-
Суроватъчен протеин
Този вид протеин е много популярен сред активно трениращите хора. Той обикновено се намира в големи количества в протеиновете прахчета и шейкове, който много фитнес инструктори препоръчват.
Това, което те не ви казват, е че, когато се консумира в прекомерни количества, той е вреден за хора с проблемна кожа. Подобно на белия хляб, суроватъчният протеин рязко вдига нивата на кръвна захар, а това води до омазняване на кожата и запушване на порите.
Мазната кожа със запушени пори е много по-благоприятна среда развитието на бактерии и появата на пъпки.
Допълнителни съвети за предпазване от акне:
- Избягвайте или поне намалете консумацията на горепосочените храни
- Ограничете натрупването на стрес. Прекомерният стрес влияе върху отделянето на определени хормони, които увеличават секретирането на повече мазнина, а мазната кожа е предпоставка за акне.
- Пийте достатъчно вода. Кожата ви може да е мазна, но това не пречи да е дехидратирана. Дехидратираната кожа е под по-голям риск от най-различни раздразнения и проблеми.
- Мийте лицето си редовно. Изключително важно е всеки ден да отмивате мазния слой, мръсотията и потта от лицето си, за да имате чиста кожа. Препоръчително е да го правите по 2 пъти на ден – веднъж сутрин и веднъж вечер.
Източници: https://www.insider.com; https://www.forhers.com; https://pixabay.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!