Всеки е чувал за свободни радикали, но какво представляват те всъщност и как може да избегнем вредите, които нанасят на организма?
Вероятно знаете, че пушенето на цигари, пиенето на алкохол и дишането на замърсен въздух допринасят за стареенето и появата на болести. Но запитали ли сте се някога защо? Част от причините за това са именно свободните радикали. Те представляват атоми, които се прикрепят към здравите клетки и ги увреждат.
Тези атоми се синтезират естествено в тялото ежедневно, когато протичат процеси като метаболизирането на храната, но също така могат да бъдат генерирани и от външни източници.
Въшните източници на свободни радикали включват:
- Замърсен въздух
- Алкохол
- Цигарен дим
- Пестициди
- Преработени меса
Как свободните радикали увреждат организма?
Те увреждат органите и тъканите, защото се прикрепят към здравите клетки, което нарушава обичайните им функции и намалява живота им. Причината те да се прикрепят към клетките е, че те са особен тип атоми – „нестабилни атоми”.
Най-общо казано, атомите съставляват почти всичко, от клетките на кожата и органите, до храната, която консумираме. Тези атоми са заобиколени от електрони. Когато един атом има достатъчно електрони, той се нарича стабилен атом, а когато му липсват електрони, той е нестабилен. Проблемът се крие в това, че нестабилните атоми искат да станат стабилни.
Нестабилните атоми търсят стабилни в здравите клетки и крадат електроните им, увреждайки клетката в процеса. По-лошото е, че когато свободните радикали взимат електрони от други атоми, те създават още нестабилни атоми, предизвиквайки верижна реакция.
“Когато свободните радикали атакуват важни молекули в кетката като ДНК, протеини, въглехидрати и мазнини, това води до мащабно увреждане на клетката и последащо заболяване”, казва д-р Нийланк К. Джа, неврохирург и основател на частна клиника „Konkussion”.
Как антиоксидантите защитават тялото от свободни радикали?
Добрата новина е, че тялото има антиоксидантна защита система, която го предпазва от свободните радикали.
Антиоксидант е всяко стабилно съединение, което може да се откаже от собствен електрон, за да неутрализира или да „изключи” свободен радикал и да прекъсне веригата на превръщането на стабилни атоми в нестабилни.
„Когато антиоксидант се сблъска със свободен радикал, той се свързават с него и незабавно предоставя допълнителния си електрон на свободния радикал, превръщайки го в стабилен атом”, казва д-р Алексис Парселс, пластичен хирург и основател на клиника „SUNNIE”.
Какво е оксидативен стрес?
Най-просто казано това е състояние, при което в организма има повече свободни радикали, отколко антиоксиданти.
„Оксидативният стрес е състояние, при което в клетката настъпва оксидативно увреждане поради неблагоприятен баланс между свободните радикали и антиоксидантите”, казва д-р Джа. „Краткосрочният оксидативен стрес може да възникне поради нараняване или инфекция, докато дългосрочният е резултат на лоша диета, навици и начин на живот”, допълва още той.
Смята се, че оксидативният стрес забързва стареенето и е пряко свързан с някой заболявания, включително:
- Бъбречни заболявания
- Рак
- Сърдечно-съдови заболявания
- Диабет
- Болест на Алцхаймер
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- Остеоартрит
- Деменция
Как да се предпазим от оксидативния стрес?
Начинът за борба с оксидативния стрес е увеличаването на количеството антиоксиданти в тялото. Организмът естествено произвежда антиоксиданти като глутатион и мелатонин, но може да си набавите още и от храните и напитките, които консумирате.
Всъщност растителните храни, като плодовете и зеленчуците, са много наситени с антиоксиданти, съдържащи се във фитохимикалите, който тези храни предоставят на организма.
Примери за фитохимикали са: витамин C в портокалите, картотеноидите в доматите и зелето, флаванолите в боровинките, зления чай и лука.
Най простите съвети, за да се предпазите от оксидативен стрес и да намалите количеството свободни радикали в организма са:
- Да наблегнете на суровите плодове и зеленчуци,
- Да намалите количеството преработени храни, които консумирате
- Да се откажете от вредни навици като пиене на алкохол и пушене на цигари.
Източник: https://www.insider.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Много разбираемо обяснено!