Какво съветват алерголозите за превенция и смекчаване на неприятните алергии през пролетта?

С наближаването на най-пъстрия и красив сезон, наближава и времето, в което се проявяват алергиите. Разцъфването на растенията се превръща в причина за дискомфорт при много хора.
Тук ще споделим с вас, какви са превантивните мерки, които да предприемето според лекарите. Ще използваме съветите на д-р Памела А. Джорджсън, специалист алерголог, имунолог и експерт по остеопатична медицина от град Честърфийлд в щата Мичиган.

Фокусирайки се върху превантивните грижи, лекарите по остеопатична медицина поглеждат отвъд симптомите, за да разгадаят как факторите на околната среда и начина на живот влияят върху здравето.
„Алергиите са ненормална реакция на имунната система към вещества, които са иначе безвредни”, обяснява д-р Джорджсън. „Пролетните алергии са причинени от цветен прашец от дървета, плевели и треви. При хора със сезонни алергии този прашец реагира с антитела в организма, причинявайки отделяне на хистамин и други химични вещества, които след това причиняват различни симптоми.”
Ето кои са най-честите симптоми на пролетна алергия:
- Кихане
- Хрема
- Запушване на носа
- Сърбящи, подпухнали, зачервени и сълзящи очи
- Кашлица
Ето как да избегнем пролетните алергии според д-р Джорджсън:
Тъй като сезонните алергии са причинени от полени (цветен прашец), които се носят във въздуха, алергиите е трудно да се предотвратят напълно, но не е невъзможно.
Това са 5-те съвета на докторката за избягване на излагането на полени:
- Дръжте вратите и прозорците затворени, както в дома си, така и по време на пътуване. Използвайте климатик.
- Избягвайте тревистите площи и не приближавайте прясно окосена трева
- Ограничете сутрешната активност на открито, когато обикновено се отделя цветен прашец (между 5 и 10 часа сутринта).
- Не закачайте прането си навън, за да изсъхне, защото там по него може да полепне цветен прашец.
- Ако сте прекарали много време навън, хвърлете дрехите си за пране и си вземете душ.
„Превенцията е най-доброто решение, но често не е много практична. В такъв случаи може да прибегнете към антихистамини и деконгестанти без рецепта”, казва д-р Джорджсън. „Ако обаче приемате други лекарства с рецепта, е важно да говорите с лекаря си, преди да ги смесите с медикаменти за алергията си.”
Източници: https://doctorsthatdo.osteopathic.org; https://hips.hearstapps.com/

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!