Наблюдава се тенденция за увеличаване на случаите на предсърдно мъждене при младите мъже
Последните години кардиолозите наблюдават увеличение от 50% на случаите на предсърдно мъждене при младите мъже. Понастоящем лекарите не могат да кажат кой е предразположен към болесттаи колко тежко ще протече тя. Хващането на заболяването в ранна фаза е изключително важно, защото навременното откриване отваря повече възможности за лечение чрез лекарства, хирургия или промени в начина на живот.
Какво представлява предсърдно мъждене, познато още като AFib?
„Електрическата“ система на сърцето координира скоростта и ритъма на сърдечните удари, които изпомпват кръвта през камерите. При предсърдно мъждене горните камери на сърцето (предсърдията) бият нередовно, обикновено по-бързо от долните камери.
Нелекуваното предсърдно мъждене удвоява риска от смърт при сърдечен проблем и увеличава заплахата от инсулт 5-кратно. Много от пациентите, които страдат от състоянието не знаят, че го имат, което го прави изключително опасно.
Симптоми на предсърдно мъждене:
При голяма част от хората страдащи от заболяването не се наблюдават симптоми. Все пак, други могат да усетят 1 или повече от следните симптоми:
- Хронична умора;
- Бърз и неравномерен сърдечен ритъм;
- Трептене или тупане в гърдите;
- Замайване;
- Задух и безпокойство;
- Слабост;
- Умора при упражнения;
- Натиск или болка в гърдите (тези усещания налагат намирането на спешна медицинска помощ)
Как да се предпазите от заболяването?
- Обърнете внимание на сърцето си
Днес много млади мъже забелязват признаците на AFib рано, благодарение на приложенията за мониторинг на сърцето и сигналите на смарт часовници. Ако усетите ненормален пулс, обадете се на лекаря си, но не изпадайте в паника.
- Проверете дали не страдате от сънна апнея
Това е недостатъчно разпознат рисков фактор за предсърдно мъждене при млади и затлъстели мъже. Ниските нива на кислород се провокират от спиране на дишането през нощта. Това може да предизвика епизоди на AFibи да промени електросигналите на сърцето.
- Грижете се за сърдечно-съдовата система
Откажете пушенето, намерете начин за справяне със стреса, отървете се от излишните килограми и избягвайте редовната консумация на алкохол.
- Правете упражнения, ходете на фитнес
Хората, които не тренират са изложени на далеч по-висок риск от предсърдно мъждене, отколкото онези, които тренират умерено. Препоръчително е седмично да практикувате 150 минути аеробни упражнения с умерена интензивност. Спортистите, които се натовартват извънредно, също имат повишен риск от поява на заболяването.
Препоръки и съвети:
Ако изпитвате някой от горепосочените симптоми, коснултирайте се с кардиолог възможно най-скоро. Препоръчително е поне веднъж годишно да правите ЕКГ, за да хването заболяването в ранен стадий, ако нямате симптоми. При положение, че вече сте диагностициран с предсърдно мъждене, спазвайте стриктно назначеното лечение от вашия лекар.
До скоро се смяташе, че AFib е нелечима болест, но напредването на медицината открива нови и нови възможности за лечение.
Източници: www.msn.com, www.healthline.com, www.heart.org
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!