Най-тежки са последствията за една част от заболелите, при които се оказа, че се изработват автоантитела, които погрешно атакуват тъканта на собствения организъм. Немски учени от университета Грейфсвалд успели да обяснят причината за високата вирулентност на странния и неизвестен по-рано на науката щам на чревната пръчица, предизвикал тежката епидемия в Германия. Оказало се, че тази бактерия провокира формиране на автоантитела – защитните тела, които грешно атакуват тъканта на собствения организъм, предизвиквайки тежки увреждания в тези тъкани.
Освен това при заболяванията, предизвикани От този щам на чревната бактерия, настъпва блокада на малките кръвоносни съд- чета, което води до много тежко състояние на болния. Освен това и токсините, изработвани от тази бактерия, оказват деструктивно действие върху организма.
Автоантителата провокират увеличаване количеството на факторите на коагулация, а това намалява осигуряването с кръв на важни части от мозъка и бъбреците. Такива антитела изработват само някои пациенти. И за съжаление при тях като реакция възниква тежък уремичен хемолитичен синдром, често водещ до смърт на болния. Тези антитела се образуват на петия ден от заболяването. И тогава при уж оздравяващия човек възникват тежки увреждания на нервната система и бъбреците.
Според данни от тези специалисти на една четвърт от болните с този синдром се извършва филтрация на кръвта с цел да се отделят тези антитела. Резултатите от такава терапия се оказали доста добри.
ПОДПРАВКИТЕ, ВНАСЯНИ ОТ ИСПАНИЯ, СА ПЪЛНИ С БАКТЕРИИ
Нечуваната в историята на медицината за последните десетилетия епидемия от чревната инфекция в Германия принуди много хора да бъдат по-внимателни към въпросите на личната хигиена и спазването на хигиенните правила в процеса на приготвяне на храната. Между другото, най- голямо вълнение предизвика информацията за продуктите от Испания.
Тази страна доставя почти в цяла Европа ароматни билки и подправки. Оказало се, че около една четвърт от ароматните вещества и подправки, които се произвеждат в Испания, са заразени с различни бактерии.
Тези данни са резултат от анализ, проведен от специалисти от университета във Валенсия. Според авторите са нужни по-строги мерки за санитарен контрол за спазване на хигиенни правила при производството на тази продукция.
Какво ли не се съдържа в тези пакетчета с ароматни и пикантни подправки – ентеробактерии и стафилококи, и причинители на дизентерия и другите чревни инфекции. Това въобще не е за учудване – ароматните билки контактуват с тези микроорганизми в процеса на израстването им от земята. А по всяка вероятност и по време на преработката и опаковането, смятат испански изследователи.
Ако в крайна сметка много обичате подправките, най-добре ги подлагайте на термична обработка, т.е. поставяйте в ястията, когато още ги приготвяте.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!