Оставете ги у дома, за да избегнете проблемите, които съществуващата пандемия от коронавирус може да причини
По време на глобална пандемия пазаруването на хранителни стоки се превърна в дейност под високо напрежение. Дейност, която изисква от всички нас да обръщаме внимание какво правим, до какво се докосваме и до кого стоим близо. Тъй като умът ни е зает с толкова много неща, освен с онова което трябва да купим, е разумно да се опитаме да намалим разсейването колкото е възможно повече, докато пазаруваме.
Добро начало е да прегледате онова, което сте решили да вземете със себе си в магазина.
Ето пет неща, без които можете да се справите – поне засега
1. Смартфон
Повечето хора не могат да си представят да отидат където и да е без да вземат със себе си своя смартфон. Проблемът започва в момента, в който го извадите, за да прочетете съобщение, което сте получили, или списъка за пазаруване, запаметен в него. Този навик може да доведе до потенциално разпространение на бактерии.
„Ние несъзнателно докосваме телефона, докато пазаруваме, за да изпратим съобщение, да се обадим или за да проверяваме списъците за пазаруване“, казва д-р Цветелина Великова, имунолог, асистент-професор в СУ „Климент Охридски“ и медицински съветник в supplements101.net. „Докосването на продукти в магазина и след това на вашия смартфон няколко пъти увеличава шансовете той да се превърне в място за размножаване на бактерии и вируси.“
Потенциално по-лошо от рисковете от разпространение на вируса чрез повърхности са разсейванията, които вашият телефон създава, което ви кара да изгубите фокус върху задачата, която вършите – бързо и ефективно да се движите и да спазвате дистанцията от другите купувачи. Гледането на телефона може да ви накара да пренебрегнете социалното дистанциране или дори да останете на закрито в оживено обществено пространство по-дълго, отколкото е абсолютно необходимо.
Според Великова: „Моето предложение е да не посягате към телефона, докато не излезете от магазина и не дезинфекцирате ръцете си.“
2. Чанти за многократна употреба
В нормални времена ползването на чанта за многократна употреба се смяташе за екологично отговорен ход. Но изследване от 2018 г., публикувано в Journal of Environmental Health, установи че тези чанти могат да носят следи от вируси, след като се използват в хранителен или друг голям магазин. Затова сега би било по-разумно да се придържате към торбичките за еднократна употреба, които магазинът предлага.
„Въпреки че са полезни за околната среда, някои магазини не позволяват да носите торби за многократна употреба, за да намалите риска от замърсяване“, казва д-р Моник Мей, сертифициран семеен лекар и основател на „Doctor in the Kitchen“.
„Чантите за многократна употреба, изработени от здрав памучен или друг вид плат, може да се носят от магазин в магазин без да бъдат почиствани или дезинфектирани, така както може да бъде обработена една кожена чанта, например“, казва д-р Сюзън Донелан, епидемиолог и специалист по заразни болести, медицински директор и асистент в Renaissance School of Medicine. „Въпреки това, оставянето им в колата, пренасянето на хранителни стоки директно от магазина в багажника и ползването на торбичките, за да се улесни транспортирането до дома, може да сведе до минимум кръстосаното замърсяване. Важно е да ги почистите веднага след като се изпразнят от съдържанието им.“
3. Ръкавици
Това може да изглежда контраинтуитивно – в крайна сметка, ръкавиците предотвратяват разпространението на бактерии, нали? Не е задължително. Докато тези, които са особено загрижени за вируса, могат да носят не само маски, но и ръкавици, медицинските специалисти всъщност съветват да не се прилага тази практика. Това не се дължи непременно на самите ръкавици, а на поведението, свързано с носенето им.
„Ръкавиците не са наистина необходими, когато купувате хранителни стоки“, казва д-р Рашми Бякоди, редактор на Best of Nutrition . „Ръкавиците действат като втора кожа и може да се почувствате сигурни да докосвате разни неща в хранителния магазин. Когато пипате различни предмети с ръкавици, може да разпространите заразата до следващото, което ще докоснете: това може да включва вашето лице, телефон, портмоне или друг продукт в магазина.“
Ръкавиците, всъщност, могат да направят по-вероятно разпространението на микроби.
„Хората могат да получат фалшиво чувство за сигурност, когато носят ръкавици, но забравят, че ръкавиците са замърсени, щом докоснат каквато и да е повърхност“, казва тя. „Дезинфекцията на ръкавиците трябва да се извършва по същия начин, като тази на ръцете.“
4. Деца
Говорейки за разсейване, дори най-добре възпитаните деца могат да бъдат източник на високо ниво непредсказуемост и потенциален риск от разпространение на вируси за вас и другите купувачи.
„Децата са естествено любопитни и имат проблеми с това да държат ръцете си далеч от неща, като рафтове, храни и други хора“, казва д-р Омерин Асе, главен директор на Concierge Medicine PLLC. „Децата невинаги разбират защо трябва да спазват социална дистанция и може да не искат да носят маски по всяко време. Те са просто деца, но поведението им може да бъде катастрофално както за тях, така и за хората около тях.“
Според д-р Сюзън Донелан, децата, които са прекалено малки, за да носят маски, не трябва да бъдат вкарвани в магазина. „Ако са достатъчно големи, за да седнат на седалката на количката, обърнати към родителите си – да. Но, ако тичат свободно и пипат различни предмети около тях, след това несъзнателно докосват лицата си (очи, нос, уста), така потенциално могат да се заразят с вирус и самите те да се превърнат в източник на зараза.“
5. Пари в брой
Дори преди светът да изпадне в състояние на пандемия, боравенето с пари представляваше опасност за здравето. Още през 2002-ра година проучване установи, че 94% от тестваните бактерии и вируси, които се откриват върху банкнотите и монетите, биха могли да причинят пневмония или друга сериозна инфекция.
„Парите са като превозно средство за различните патогени, като по този начин те могат да бъдат разпространени буквално навсякъде“, казва д-р Чарлз Бейли, директор на болница „Сейнт Джоузеф“ в Провидънс и специалист по превенция на инфекциите пред Insider.
Кредитните карти са далеч по-лесни за дезинфекция от парите. Вече има и безконтактно плащане, чрез което се избягва още едно взаимодействие и възможност за разпространение на микроби. Но какъвто и начин на плащане да използвате, трябва да следвате същото правило, което беше актуално и преди да сме чували за COVID-19: Винаги мийте ръцете си, след като сте пипали пари.
Източник: www.eatthis.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!