Елена Федоровна Зайцева е известна билкарка, която хората знаят като Лечителката от манастира
Помогнала е на хиляди хора. Елена Зайцева посвети живота си в служба на хората и непрекъснато разучаване на лечебните билки. Цял живот лечителката е пътувала до различни манастири и църковни енории, за да учи монасите как да се лекуват с лечебни треви. Затова и хората започнаха да я наричат „лечителката от манастира“.
Тя беше невероятна личност (Зайцева почина на преклонна възраст през 2016-та година). Лекуваше хората и техните болести, винаги се молеше и събираше билки неуморно – без празници и почивни дни.
„Господ ни е дал всички билки, от които се нуждаем. Няма нужда да купувате чужди билки, да ходите за тях в Китай или другаде“, казваше тя. „Защо давате пари за лекарства, като може да си посеете мента?“ – още една мъдрост на руската билкарка.
Според Елена Зайцева растенията лекуват бавно, тихо, пестеливо и трайно. Заради това трябва да се пият билките по-дълго време, а не да чакате чудото да стане още от първата чаша.
Ето как Лечителката от манастира съветва да използваме ментата като лекарство
Ментата е добре известна не само с освежаващия си аромат, но и с ценните си терапевтични свойства. Тази билка помага при голямо разнообразие от заболявания. Листата от мента се използват пресни и сушени и от тях се приготвят отвари и запарки. Има и противопоказания за употребата на ментата, които е добре да знаете.
Чаят от мента е добре позната успокояваща напитка. Има благоприятен ефект върху нервната система. И не само върху нея.
Ментата притежава тонизиращ ефект и помага за предотвратяване на здравословни проблеми като възпаления, инфекции, храносмилателни дисфункции, диабет и много други. От ментата може да се направи и ментово масло. Само трябва да се намери начин листата да се смелят ситно и след това да се добавят в разтопена на водна баня свинска мас или някакво олио от лен, от слънчоглед или от маслина.
При локално приложение на ментовото масло се проявява неговият дразнещ и охлаждащ ефект. В допълнение, това масло има изразен бактерициден ефект.
Чай от мента трябва да се пие от жените, когато имат болки в корема, в областта на гениталите, когато имат женски болести и по време на цикъл.
Ментата, на първо място, е отлично болкоуспокояващо и съдоразширяващо средство.
Лечебен ефект от ментата и приложение
Според Лечителката от манастира Елена Зайцева, ментата лекува и помага при поне 100 болести:
– премахва болката;
– има противовъзпалителен ефект;
– разширява кръвоносните съдове и в резултат на това намалява кръвното налягане;
– успокоява нервната система;
– възстановява функцията на червата и тяхната подвижност;
– оптимизира функциите на храносмилателната система;
– стимулира потока на жлъчката;
– оптимизира мозъчната функция;
– оптимизира функциите на паметта;
– има действие срещу онкологични заболявания;
– при лечение на херпес;
– полза се при настинка (капки за нос с мента)
– добра е за възстановяване на организма при прекарана туберкулоза;
– при лечение на пневмония;
– елиминира болезнените симптоми на менопаузата;
– изглажда проявите на ПМС;
– влияе положително върху работата на сърдечния мускул;
– тонзилит, фарингит;
– при лечение на гинекологични заболявания;
– главоболие (прикрепете пресни листа на челото);
– повишена киселинност;
– възпаление в устната кухина (отвара от листа)
– гъбични инфекции на кожата (лапа от намачкани листа);
– притежава стимулиращ ефект върху жлъчния мехур и черния дроб.
В допълнение, ментата ще облекчи гаденето и метеоризма. Растението помага при астма (ако човек няма непоносимост към растението), възпаление в бронхите и белите дробове.
Мента при кожни заболявания
Ментата отдавна се използва при грижа за чувствителна кожа (като отвара или инфузия). Растението има тонизиращ ефект върху кожата, облекчава сърбежа и се бори с обривите и зачервяванията.
Как да направите настойка от мента?
Вземете 1 супена лъжица изсушени листа от мента. Изсипете вряла вода и оставете за 30-40 минути, прецедете. Инфузията се използва като лосион за лице и тяло.
Рецепти с мента, събрани от Манастирската лечителка Елена Зайцева:
При диабет. Смес от ментови листа и натрошени корени от глухарче. Смесете 3 чаени лъжички листа от мента с 1 чаена лъжичка корени от глухарче, варете 5-7 минути и настоявайте половин час. Използвайте преди хранене, 2-4 пъти на ден.
За подобряване на съня. Щипка листа от мента, поставени в чаша с чай (всякакъв). Пийте непосредствено преди лягане.
При гадене, чревни спазми, киселини, оригване. В 0,5 л вряща вода добавете 2 чаени лъжици изсушена мента, оставете за 15 минути, след което прецедете през цедка. Приемайте тази инфузия 4 пъти на ден по 50 мл.
Спазми, ревматични, артритни болки, възпаления на кожата и сърбеж. Вземете 200 мл вряща вода и 1 с.л. лъжица мента. Настоявайте в термос за 30 минути. Посоченото лекарство ще помогне при проблеми с черния дроб и жлъчния мехур. Пийте на всеки 2 часа по 1 с.л. лъжица или по една глътка, ако ви е по-лесно.
Като отхрачващо средство. Вземете 300 мл вода и 2 супени лъжици мента. Изсипете врящата вода, добавете билката и оставете за час и половина да престои. Пийте 5 пъти на ден по 1 супена лъжица.
Фарингит, ларингит, тонзилит. Инхалациите се правят, като се ползва отвара от мента. Може да се прави и жабуркане, както и гаргара с по-силна отвара от мента.
При менопауза и менструални болки. Вземете 2 супени лъжици мента и ги залейте с 0,5 литра вряла вода, след което се слага на водна баня за 5 минути. Пийте по 1/3 чаша 2 пъти на ден.
Противопоказания на ментата
Всяко лечебно растение има своите противопоказания за употреба. Не ползвайте мента ако имате:
- Ниско кръвно налягане.
Разширени вени.
Алергия.
Мъжете трябва да имат предвид, че понякога ментата влияе негативно на сексуалната функция.
Бременност и кърмене.
Източник: panaceya.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Снимката не е на мента,а маточина!
Билката се познава Най- добре когато се пчретърка с 2 пръста и подуши- мирише на лимон.Много я обичам
Растението на снимката е маточина, а не е мента.
Да правае сте!