Нека Ви помогнем да намерите продукт, който ще реши проблема Ви!

Горяща свещ в ухото: Най-глупавите съвети за лечение от народната медицина

В интернет можете да намерите народни средства и рецепти едва ли не за всички болести. Кои от тях не помагат, и кои са направо опасни? Ето и мнението на лекарите

народни средства
Използването на някои народни средства и рецепти е не просто абсурдно, но и опасно за здравето

Керосин – за възпалено гърло

Най-изобилни са съветите и рецептите за за отърване от най-често срещаните заболявания – патология и болести на УНГ-органите.

Сергей Косяков

Содата е най-добрият лек при настинки, керосинът – за тонзилит, маслото Туя Арконнико и морски зърнастец – при аденоиди и синузит, а ушните свещи са идеално средство при отит. Сергей Косяков е професор, доктор на медицинските науки, ръководител на катедрата по оториноларингология на Руската медицинска академия. Неговото отношение към тези средства е доста критично: „Различните етерични масла са много популярни при лечението на хронични заболявания на назофаринкса. Типична ситуация е, когато детето не диша добре поради аденоиди или синузит. И тогава родителите решават, че няма да навреди да подиша малко лековити изпарения от масло от туя или някакво друго етерично масло.

Етеричните масла са широко използвани за инхалации. Често това дори дава краткосрочно облекчение. Маслото наистина облекчава за кратко сухите лигавици, които възникват при тези заболявания. Но подобно лечение е опасно: маслото може да създаде филм на повърхността на косъмчетата, които са в носната лигавица, както и да „покрие“ лигавиците на дихателната система. Поради това те спират да работят и не изчистват дихателните пътища от продуктите на възпалението. Всичко това само изостря болестта. Изплакването и изобщо обливането с разтвор на хлебна сода може да пресуши лигавиците, и по този начин също да усложни работата на ресничките.

Използването на керосин при болни гърло е направо опасно: виждал съм пациенти с изгаряния на лигавиците след такова лечение

За щастие, то рядко се използва сега – бумът на това абсурдно средство е преминал. Лигавиците, напротив, трябва да се навлажнят, така че ресничките успешно да премахват продуктите на възпалението. Ето защо приветствам само овлажнители – вкарване на солни разтвори в носа (евтиният физиологичен разтвор не е по-лош от скъпите препарати с морска вода), както и вдишване на минерална вода. Но подчертавам: при хронични заболявания на УНГ-органите първо трябва да се консултирате с лекар.“

Да кажем нещо и за популярните днес свещи за уши с пчелен восък, етерични масла и лечебни билки

Те са представени като традиционно народно лекарство, което се използва от векове за лечение на почти всички заболявания на ухото, носа и за почистване на ушния канал. Свещите се вкарват в ухото и се подпалват. Твърди се, че по този начин те създават затоплящ ефект и изсмукват вредните вещества от ухото.

„Струва ми се ужасно някой да пали каквото и да е, особено ако е поставено в ушния канал“, казва Сергей Косяков. – Оперирал съм хора, които са имали дупки в тъпанчето след манипулации с такива свещи. Те не издърпват нищо от ухото. Напротив, разтопеният восък и пепел попадат в ушния канал, причиняват изгаряния и възпаления, а понякога дори и перфорация на тъпанчето.“

„Содата и кредата често се използват в борбата с киселините и дори при язва“, казва Константин Спахов, гастроентеролог и кандидат на медицинските науки . – Това е анахронизъм. Те причиняват синдром на отскок: първо неутрализират киселината в стомаха, а след това отново стимулират производството ѝ и само влошават киселините. Здравословната храна, да не говорим за антиацидните лекарства и спазването на специални диети при такива случаи, я облекчават много по-добре.“

Железни аргументи

Константин Спахов

В Интернет цвеклото се препоръчва за лечение на много заболявания – от анемия и хемороиди до диабет и рак. „Цвеклото е много полезно, но използването му при положение, че човек е болен от рак е глупост, а при диабет – направо е абсурдно, защото цвеклото съдържа много захар“, казва Константин Спахов. – При хемороиди може да бъде полезно като леко слабително – редовното изхождане помага да се избегнат обострянията. Но при тежък запек цвеклото не е достатъчно. Необходими са по-сериозни препарати. И като цяло, при наличието на този проблем трябва не само да се храните правилно, консумирайки много зеленчуци и други храни с фибри, но и да избягвате фиксиращите агенти. Още по-важно е да пиете повече течности и да се движите много.“

„В народната медицина цвеклото се препоръчва поради неговия цвят като продукт, който насърчава хематопоезата“, казва Виктор Конишев, доктор по медицина, известен диетолог . – Въпреки това, желязото от растителните храни се абсорбира изключително слабо. В цвеклото няма витамин В12 и има по-малко фолиева киселина, отколкото в зеленолистните зеленчуци. Всички тези вещества са необходими за образуването на кръв. Освен това, в интернет пишат, че цвеклото е най-богатият източник на йод – уж има малко по-малко, отколкото в морските водорасли. Но 100 грама цвекло съдържа само 7 мкг. йод, и за да покрием дневната му нужда, би трябвало да изяждаме 2,143 кг. от този продукт дневно. Морските водорасли не могат да бъдат заменени със сок от цвекло.

Виктор Конишев

Елдата, ябълките, нарът и червеното вино се считат за още по-добри източници на желязо в народната медицина. Това са полезни продукти, но, за съжаление в тях желязо няма.“

Лечители-вредители

Една от най-необичайните рецепти от народната медицина е използването на паяжина. Ето пример: За да свалите температурата, вземете 100 г чиста паяжина, прибавете към нея хлебни трохи и ги яжте. Изглежда, че само хора без чувство за хумор могат да използват тази рецепта: просто е трудно да си представим откъде и как ще се събере на едно място 100 грама паяжина.

Но чудесата с паяжината не свършват дотук

Счита се, че тя е уникално природно средство за лечение на всякакви гнойни и трудно заздравяващи рани – от порязвания до ухапвания. Твърди се също, че ако мрежата е прикрепена към раната, тогава тя може да спре кървенето. Ето как да използвате този природен лек: Вземете малко паяжина и направете „гнездо“от нея, което би било малко по-голямо от раната ви. В същото време, опитайте се да запазите паяжината непокътната, колкото е възможно. Не е необходимо напълно да я почистват от парчета трева, листа и други отломки, за да не нарушите структурата на паяжината.

Честно казано, трудно е да си представим, че някой, който е с ума си, би поставил паяжина с всичкия този боклук, събрана от различни мръсни места (на чисти места паяжини няма), върху гнойна или някаква друга рана. Така инфекцията ще бъде сигурна. Изглежда авторите на подобни рецепти разчитат, че никой няма да ги използва. В противен случай те биха могли да бъдат наречени лечители-вредители.

От друга страна е напълно ясно защо паяжината се препоръчва да се използва за лечение на рани, дори и да забравим за миг за микробите или за хигиената. Това е класически пример за така наречената „симпатична магия“ или магия с прилика. Основният принцип: нещо, което прилича на друго нещо. Паяжината трябва да заздрави раната, като придърпа краищата й, както в природата тя събира тревичките, клонките и т.н. Същата „логика“ се използва, когато червените продукти се използват за лечение на кръвни заболявания: те са толкова сходни, което означава трябва да подобрят състоянието на кръвта.

Източник: kp.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *