Но за да възникне тя, е нужно в организма на човек с такава наследствена предразположеност да проникне някакъв вирус. Има и въздействие на фактори от външната среда, разбира се. Например недостигът на витамин D. Смята се, че затова от множествена склероза боледуват повече в северните страни, отколкото в южните, където има много слънце.
Обаче наскоро се появиха редица препарати, благодарение на които може да се провежда профилактика на одострянията на тази болест – или въобще да се прекратят, или да станат по-редки и не така тежки. Това са т.нар. средства за превантивна терапия, т.е. препарати, променящи протичането на множествената склероза. Съществуват две стратегии за лечение на болестта. Първата е ескалация на терапия- тя започва с вече добре известните препарати, които са безопасни, но недостатъчно ефикасни. А след това се преминава на по-действени лекарства. Но трябва да се запомни, болните винаги да имат предвид, че колкото по-ефикасно е едно средство, толкова повече странични ефекти дава то.
Втората стратегия е т.нар. индукционна терапия: отначало се приема по-мощното средство, което някак потушава болестта, а след това се преминава на по-щадящо лечение.
Подходът е индивидуален за всеки отделен случай.
Препаратите, използвани при множествена склероза, се делят на имуномодулатори и имуносупресанти. Те понижават честите обостряния и до известна степен забавят развитието на заболяването. Освен предотвратяване на обострянията е възможно и симптоматично лечение на склерозата.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!