Защо е толкова опасна дехидратацията? Какви мерки трябва да се вземат при наличието й? Какви са симптомите, които показват, че трябва да се потърси лекар?
Петър Хубчев – Нова Загора
Дехидратацията е често срещано явление, което се характеризира с определени симптоми. Тя се появява, когато 6 организма не постъпва необходимото количество течности. Други причини за обезводняването включват интензивни упражнения, обилно изпотяване, треска, изтощение или топлинен удар.
Степени на дехидратацията:
Първа степен – хората с лека дехидратация усещат жажда, сухота в устата, нервност, мускулна слабост.
Втора степен – умерена до тежка дехидратация, където загубата на вода е до 2-3% от телесната маса, може да предизвика ортостатична хипотония (замаяност, виене на свят или припадък при изправяне), мускулни крампи, дължащи се на намаляването на калция и магнезия в кръвта.
Трета степен – продължителната и тежка дехидратация обикновено води до шок, бъбречна недостатъчност, обърканост, ацидоза, кома и дори смърт.
От обезводняване особено са застрашени спортистите, пристрастените пушачи и хората, чиято работа ги излага прекалено дълго време на слънце. Недостигът на вода в организма може да доведе до нарушения в храносмилателния процес. При състояния на дехидратиране се установява забавяне на изпразването на стомаха, което е свързано с по-силно дразнене на лигавицата му.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!