На сина ми му беше поставена диагнозата атопичен дерматит диета и състоянието му се стабилизира. Но пра него и досега си остана т.нап. географски език. Това означава ли, че алергията все още не е излекувана напълно?
Анелия Красимирова – Габрово
Географският език е индивидуална особеност. Все още няма изяснени причини за появата му. Предполага се, че се среща често при алергични хора, но между географски език и алергия не може да се постави знак за равенство. Релефът върху езика може да се | засилва или изчезва в резултат на редица фактори – инфекции, дразнене от храни. Възможно е дълго време да няма петна по езика и в определен момент да се появят отново при провокация. Що се отнася до това дали детето има алергия или не – доказването става с кожноалергично тестване при деца над три години и с изследване на специфични иму- ноглобулини в кръвта на деца под три години.
Географски език има при деца, предразположени към алергия, което все още не значи, че са алергични. Тези деца боледуват по- често и са склонни да получават по-често увеличени лимфни възли при обичайните респираторни инфекции.
Обикновено тези петна по езика се обострят преди заболяване. Не е нещо притеснително. Но при всички случаи трябва да потърсите консултация със специалист, ако симптомите продължат повече от десет дни, ако възникне проблем с дишането, ако езикът се подуе, появят се проблеми с говоренето, дъвченето или гълтането.
Би трябвало да се прави разлика между географски език и набразден език. Първият не е сериозно състояние, но е неприятно усещането. Географският език може да се види още в кърмаческа възраст, но често остава и в следващите години. Той е по-леко наранен от набраздения език. Лошото при географския език е, че не се лекува. Човек с такъв език, докато се храни, не изпитва болка. Това е и основната разлика между географски и набразден език.
При набраздения език пикантната храна веднага оказва влияние. Набразденият език се получава при ядене на люто, солено, пържено, препържено.
КАК ИЗГЛЕЖДА ГЕОГРАФСКИЯТ ЕЗИК?
Езикът има едно особено лющене на кръгове, които докато се разширят, в средата оздравяват. Появяват се и белезникави зони, които са рязко изразени и наподобяват географска карта. В някои случаи такива петна има в продължение на 1-2 месеца. Ако не се лекува правилно, това смущение може да продължи до 5-6-годишна възраст, след което отшумява.
Народната медицина препоръчва общо лечение за засилване на организма. Сутрин, на обяд и вечер 10 минути преди ядене да се изпива по 1 чашка от 25-50 г (според възрастта на детето) отвара от агримония, червен и жълт кантарион, лайка (цвят), мента, пиперита и слез (листа и цвят) – по 50 г от всяко. От тази смес 1 супена лъжица се запарва с 250 г вряща вода, вари се още 5 минути на тих огън. След като изстине, се прецежда и се пие подсладена с чист пчелен мед или захар, и 1-2 капки лимонов сок.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Зависимостта между езика болестите | ПО-КРАСИВИ