Този вид рак на гърдата въобще не прилича на тумор, затова често бива объркван с инфекция, което забавя поставянето на точната диагноза. Моля да обясните как се проявява т.нар. възпалителен рак на гърдата? По какво се различава от обичайните форми на рака на гърдата? По-опасен ли е? Какви са симптомите?
Златина Попова – София
Този вид рак на млечната жлеза обикновено не може да се открие с помощта на мамография или ултразвук. Това е рядък вид рак – среща се само при един до три на сто от всички случаи на рак на гърдата. При възпалителен рак гърдата изглежда подута и възпалена. Възпалението се развива, защото раковите клетки блокират лимфните съдове на гърдата, а така се стига до зачервяване и възпаление.
За разлика от разпространената форма на рака на млечната жлеза, възпалителният рак на гърдата въобще не прилича на тумор. Често симптомите на тази форма на болестта се приписват на други болести и по този начин установяването на диагнозата отнема доста време. Вижте симптомите.
- Болки в гърдата. Често проявата се приема за инфекция в гърдата и се лекува с антибиотици. Ако обаче не се подобри състоянието до една седмица, е необходимо да се обърнете към мамолог и да ви направят биопсия.
- Кожата в областта на гърдата се променя: появяват се розови или зачервени области, които много приличат на портокалова коричка.
- Появяват се огнища със синкави оттенъци, които не преминават.
- Туморът в гърдата внезапно се увеличава. .
- Появява се сърбеж.
- Променят се зърната.
- Увеличават се Лимфните възли под мишниците или на шията.
Много е важно да се проведе биопсия, ако лечението на „инфекцията“ с антибиотици не преминава. Агресивен рак, който бързо се разпространява. Лекува се чрез:
- операция – ако ракът не се е разпространил извън гърдата може да се отстрани туморът чрез операция, обаче това увеличава вероятността от повторно развитие на рака, защото възпалителният рак на гърдата въвлича и лимфните възли;ю
- химиотерапия-често се провежда преди операцията, за да се намали туморът и рискът от повторен рак;
- лъчева терапия-често тя се назначава след химиотерапията и/или операцията.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!