Моля да отговорите на въпросите. Първо колко вида диуретици или и за какво се използват? Лично аз се интересувам какъв диуретик да използвам при положение, че страдам и от подагра, и от хронична бъбречна недостатъчност. И не само: не съм добре със сърцето и нервите. Има ли безвреден диуретик?
Петър Петров – Кърджали
Днес има много диуретици, които условно са разделени на групи и действат на различно ниво при образуването на урина. Много от тях оказват допълнително както положително, така и отрицателно действие. Други притежават специфични противопоказания. Имайте предвид, че практически всеки диуретик е нож с две остриета.
Вие и сам се досещате, че лекуващият лекар е този, който трябва да ви подбере диуретика. Никога не опитвайте да го правите самостоятелно, особено ако приемате и други лекарства. А вие безспорно ги приемате след като страдате от няколко болести едновременно.
ПОДАГРАТА МОЖЕ ДА ПРОВОКИРА НЯКОЛКО БОЛЕСТИ
Ето няколко правила, които трябва да знае и да изпълнява всеки пациент с хронична бъбречна недостатъчност:
При намаляване количеството урина до един литър, както и при появяване на отоци, е необходимо веднага да уведомите лекуващия лекар и строго да контролирате количеството изпивана течност.
Постоянно следете кръвното си налягане и в случай на повишаване приемайте хи- потензивни препарати – тези, които са ви предписани, а не самоволно избрани:
Необходимо е да спазвате и диетичните препоръки: преди всичко ограничете употребата на сол и вода; ограничете постъпването на калий и фосфор с храната; изключете всички видове консерви, риба, сушени плодове, пържени зеленчуци; намалете употребата на млечни продукти и плодове – освен ябълки и круши; постарайте се да получавате достатъчно калории, но без да прекалявате с мазнините и въглехидратите, наблягайте на растителните продукти; умерено ограничете употребата на белтъчини с храната, т.е. намалете месото до минимум. Така ще помогнете на болните,си бъбреци да се справят по-лесно със своите функции.
Най-разпространеното усложнение на хроничната бъбречна недостатъчност е артериалната хипертония – тя се среща при почти 80 на сто от болните. Потърсете заедно с лекуващия лекар най- точната схема за овладяване на високото кръвно. Ако се появят признаци на сърдечна недостатъчност и нарушен ритъм, непременно потърсете своя лекар.
При по-мека хипертензия, т.е. немного високо кръвно, можете да приемате и биоактивни добавки – поинтересувайте се и заедно с лекаря си подберете тези, които съдържат много витамини и антиоксиданти. Така можете и сами да си помогнете.
ЛЕКАРСТВЕНИТЕ РАСТЕНИЯ МОГАТ ДА БЪДАТ ИЗПОЛЗВАНИ
Предлагаме ви няколко билкови смеси, които ще намалят прилошаването, кожния сърбеж, ще подобрят храносмилането, ще изхвърлят вредните вещества от организма и така ще помогнат на бъбреците ви.
- Смесете поравно боровинкои листа, царевична коса, ленено семе, липов цвят, корени от глухарче, страхливче, камшик, трицветна теменуга, бутрак и бяла мъртва коприва.
- Смесете поравно глогови плодчета, съцветия от метличина, кървавиче, коприва, дафинов лист, корени от пирей, лайков цвят, листа от френско грозде, копър и шипкови плодчета.
- Смесете поравно боровинкови листа, жълт кантарион, кора от калина, кора от зърнастец, еньовче, страхливче, лайков цвят и бутрак.
- Смесете по равно съцветия от метличина, жълт кантарион, ленено семе, листа от френско грозде, копър, шипкови плодчета и малинови листа. Приготвят се по обичайния начин, препоръчват специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Проф. Николай Беловеждов: ”Една трета от българите са с бъбречна недостатъчност!” | Лекува нет