Безопасен съвременен метод за възстановяване след травми на средното ухо демонстрираха варненски лекари
Вече има нов метод за реконструиране на костици в ухото със специален цимент. Той е приложен от лекарите в Клиниката по Оториноларингология на УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна.
„Този метод позволява принципно нов тип реконструкция на костиците вътре в средното ухо. Там има 3 малки костици, като най-голямата от тях е 6 мм, най-малката около 3 мм, а теглото е от порядъка на 7 микрограма.“, обясни доц. д-р Николай Сапунджиев –хирург в Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Св. Марина“.
Варненският специалист каза още, че новият метод има много предимства, в сравнение със стандартната процедура.
Ако преди увредената костица се отстраняваше и се заменяше с протеза, то днес за възстановяване се използва нов високотехнологичен материал.
Стандартно протезирането на средното ухо се извършва с протези от титан, злато и други материали, които са доказани във времето. Но, в крайна сметка, това е един вид чуждо тяло в ухото. Благодарение на така наречения „цимент“ увредената костица не се отстранява. Частите се използват и тя може да бъде „гипсирана“, докато оздравее. В средното ухо се намират най-малките костици в човешкото тяло, и поради тази причина възстановяването им е много трудно. Отговорността за тяхното възстановяване е много голяма, тъй като ухото е сетивен орган. Съвременният материал има много специфични характеристики. Те позволяват да се приложи в един сравнително чувствителен орган, какъвто е ухото. Освен това гипсът бързо дава механична стабилност – в рамките на 4-5 мин.
Новият метод се прилага при редица състояния и заболявания
Трите костици в ухото образуват верига, по която се предава звукът. Тази верига може да бъде нарушена от много фактори – след травми на главата, при възпалителни заболявания в областта на ухото, които могат да ги разрушат, при отосклероза и при пациенти с остеогенезис имперфекта. Остеогенезис имперфекта е заболяване, при което молекулата на колагена е видоизменена в резултат на генетичен дефект.
След интервенцията слухът се възстановява по-добре, липсва световъртеж, а крайният резултат, измерен след около месец, показва преимуществата на този нов материал. Новият метод може да се използва при пациенти на всякаква възраст, допълва доц. Сапунджиев.
Доц. д-р Николай Сапунджиев, д.м., специалист по ушно-носно-гърлени болести
Варна, бул. Христо Смирненски № 1
Телефон: 052 978 781, 052 978 571
Работно време за консултации:
вторник и четвъртък
от 14:30 до 18:30 ч.Електронна поща: n.sapundzhievgmail.com
УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ „СВЕТА МАРИНА“ ЕАД
За контакти:
Адрес: гр. Варна 9010,
Бул. “Христо Смирненски” №1тел: 052/30-28-51 (до 55) – централа (с оператор)
факс: 052/30-28-74 (секретариат на Изпълнителния директор)
e-mail: officeub@mail.bg
web: www.svetamarina.com
Източник: clinica.bg
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!