Използвани векове от билкари и лечители, тези растения все повече грабват вниманието и на учените
Еньовден се отбелязва на 24 юни и тогава билките имат най-голяма сила! По-долу ще прочетете коя билка за какво помага:
Розмаринът привлича все повече интереса на експертите, които искат да намерят ключа към дълголетието на 300-те столетници от италианското село Ачарули. Неговите жители, които използват много розмарин при готвене, не само че живеят над сто години, но и не страдат от сърдечносъдови заболявания и алцхаймер.
И това едва ли е толкова учудващо, като се има предвид, че проучвания са доказали, че маслото от розмарин подобрява паметта.
Розмаринът е богат на биоактивни съставки. Една от тези съставки спомага за предотвратяването на разпада на ацетилхолин – еневротрансмитер, който е ключов за добрата памет.
Но не само розмаринът от подправките, които използваме в ежедневието си, има такива изключителни ползи за здравето ни. Има още 5, чиито свойства не бива да подценяваме.
Канела
Дъхавата подправка се използва при липса на апетит, настинки, грип и проблеми с храносмилането. Канелата спомага и за контролирането на кръвната захар при хора с предиабет и диабет. Свойствата на ароматната подправка се дължат на състава й, в който има противовъзпалителни вещества и антиоксиданти, като тези, които се срещат в ябълките, люспите на гроздето и червеното вино.
Добре е да знаете! В едно изследване, в което участвали хора с преддиабет, се оказало, че онези, които използвали канела, за да овкусяват ястията си, имали по-добра краткосрочна памет, която се влияе негативно от преддиабета. Друго проучване пък установило, че канелата помага срещу инсулиновата резистентност (когато тялото произвежда инсулин, но не може да го употреби правилно) и срещу стреса на мозъка, предизвикван от хранене, богато на мазнини и въглехидрати.
Мащерка
Това растение традиционно се използва за облекчаване на симптомите на инфекции, кашлици, настинки, остри и хронични бронхити и хрема. Скорошни проучвания сочат, че мащерката в действителност е богата на противовъзпалителни вещества.
Добре е да знаете: Растителният химикал тимол, който дава отличителния аромат на мащерката, както и карваркола (друго растително химическо вещество), който се среща и в мащерката, и в ригана – най-вероятно са причината за силното противовъзпалително действие, с което се слави мащерката.
Градински чай
Той е ценен високо заради спазмолитичните, антимикробните, противогъбичните и противовъзпалителните си свойства. Освен това, градинският чай е известен с успокояващия си ефект, както и с приноса му за постигане на хормонален баланс. Билковите лечители го считат незаменим при топлите вълни и изпотяванията, характерни при менопауза.
Добре е да знаете: Швейцарско проучване сочи, че по една таблетка дневно хранителна добавка с градински чай спомага за облекчаване на топлите вълни с около 50%, ако се приема в продължение на 4 седмици. И с цели 64%, ако приемът е 6 седмици.
Чили
Лютите чушлета съдържат капсаицин, много силна химическа съставка, която освен че дава лютия вкус, може да облекчи болките при артрит и фибромиалгия. През 2015 г. е проведено изследване от китайски учени, според което хората, които хапват люто 6-7 дни в седмицата, имат с 14% по-нисък риск от преждевременна смърт. При хората, които ядат люто два пъти седмично – вероятността да умрат рано е снижена с 10%.
Добре е да знаете: Капсаицинът унищожава веществото, което способства за пренасяне на сигнала за болка до мозъка. Има и скорошни проучвания, които предполагат, че капсаицинът може да е от помощ при лечение на диабет тип 1, ревматоиден артрит и множествена склероза.
Куркума
Учените отдавна са привлечени от противовъзпалителните и антиоксидантни свойства на куркумина, който е част от състава на куркумата.
Добре е да знаете: Куркуминът помага за контролирането на нивата на кръвната захар и предпазва черния дроб, бъбреците, сърцето и нервната система. Той е и предпазно средство срещу инфаркт и образуване на съсиреци в кръвта – това сочат данни от проучване, направено през 2015 г. От публикацията става ясно, че куркуминът може да подобри когнитивните способности и да отложи във времето или да предпази нервната система от проблеми, включително и сериозни като болестта на Алцхаймер.
Източници:Здрaвен жуpнaл,wikipedia.org,Pixabay.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!