„След една простуда всичките ми мускули отказаха- не можех нито да дишам, нито да преглъщам“

 

Когато лекарите виждат Вячеслав, си спомнят в какво състояние е влязъл преди година и се изумяват в неговото чудотворно изцеление

вячеслав
Вячеслав е бил цели три месеца под изкуствено дишане. Той разказва как е започнало при него рядкото заболяване- синдрома на Гилен-Баре:

„Простудих се и , както обикновено, взех лекарства, за да сваля температурата си. След няколко дни осъзнах, че няма никакъв ефект и затова започнах лечение с антибиотици. Но нещо необичайно се случваше с тялото ми- пръстите започнаха да се вцепеняват, започнах да усещам пълна слабост. Когато се опитах да изляза на разходка, осъзнах, че не мога, защото краката не ми се „подчиняват“. Бях заведен в болница и лекарите подозираха, че имам ботулизъм, менингит и бях транспортиран в Медогородък. Лекарите започнаха лечение. Но в един момент почувствах, че не мога да дишам- в гърлото ми имаше бучка. Сложиха ми тръба в трахеята и ме свързаха към апарата за изкуствено дишане. На следващия ден не усещах тялото си, не можех да дишам, да преглъщам, нито да отворя очите си. Единствено десния ми крак остана „жив“.

синдром на гилен-баре
Диагностицирането на заболяването става след изследване на нервната проводимост и вземане на лумбална течност от гръбначния мозък

„Благодарение на този крак, който по чудо не загуби чувствителност, комуникирахме с пациента“

-споделя Людмила Дубинина, ръководител на катедрата по неврология в Киевската клинична болница. „Попитахме го дали е служил във флота и дали знае Морзовата азбука. Това беше единствената възможност да се установи връзка с него.“

 

Специалисти стигат до извода, че Вячеслав развива рядко автоимунно заболяване- синдром на Гилен-Баре

За да сме сигурни в терапията на пациента, поканихме най-добрите специалисти- невролози и имунолози. Всеки от тях даваше своето мнение по въпроса. И ето резултатът- след 3 месеца тежко състояние на пациента- той започва да се чувства добре.“ Заслугата се дължи основно на невролога Людмила Дубинина и на много други специалисти.

Вячеслав вече слиза лесно по стълбите, ходи нормално. Какво се е случило с него преди една година? Защо една обикновена простуда предизвиква толкова тежко усложнение?
Причината е неизвестна. Може би вирусна инфекция предизвиква такъв механизъм за развитие на това автоимунно заболяване“– споделя Алексей Додорацки, асистент на катедрата по анестезиология и интензивни грижи в Националната академия за следдипломно образование. „До този момент не се бяхме срещали с такъв вид заболяване. Организмът на пациента започна да възприема собствените си тъкани като чужди и да се бори с тях. Всичките корени на периферните нерви бяха повредени и болестта бързо напредваше. Тази форма на болестта беше рядка и много агресивна.“

трахеостомия
За да се възстанови дишането, му направили разрез в гърлото, през който тръбата била поставена директно в трахеята, за да се свързва с апарата за изкуствено дишане. Храната се вливала, защото Вячеслав не можел да преглъща

Как става ясно какво да бъде лечението на Вячеслав срещу синдрома на Гилен-Баре?

гилен-баре

Синдромът на Гилен-Бар е заболяване, засягащо периферната нервна система. Забелзява се слабост в краката, изтръпване или мравучкане

Започнахме да прилагаме имуноглобулин, един от кръвните продукти, използвани за лечение на различни инфекциозни заболявания. Оказа се, че лекарството работи много добре при синдрома на Гилен-Баре. Благодарение и на трахеостомията, изгубените функции на пациента започнаха да се връщат- Вячеслав можеше да диша сам и да яде. Важно е да се поддържа сърцето в добро състояние, да се избягват усложнения и да не се допускат бактериални инфекции.„- споделя спеацилист.

Спомени на Вячеслав:

Първото нещо, което си спомням беше пюрето от праскови. Беше неочаквано и приятно да усещам вкуса на храната. Разбирах, че възстановяването ми е много бавно, но се опитвах да ускоря процеса възможно най-много. Правех всички упражнения и задачи. С мен се занимаваха рехабилитатори, масажисти, логопеди. Беше много трудно да се научиш отново да дъвчеш, да се усмихваш или да говориш.“

По време на процеса на възстановяване на пациента трябва да се предпише терапия с витамини и здравословна диета. За тялото на пациента са необходими голямо количество магнезий, калций, калий и витамин В.

Добавка към лечението на синдрома на Гилен-Баре:
вячеслав победил болестта*Хидротерапия– Във вода мускулите и ставите се отпускат и това ще доведе до по-бързо възстанпвяване.
*Масаж– те премахват мускулното напрежение и довеждат до релаксация.
*Акупунктура– ще намали чувството за болка.

Източник: http://fakty.ua

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *