Здравейте, аз съм на 29 години и преди 4 месеца ми откриха хиатална аксиална херния със В стомашен пролапс без ерозии. След изписаното ми лечение сякаш стомахът ми се успокои малко, но 20 дни след това нещата Отново се влошиха. При повторното си посещение при лекуващия ми лекар той ми предписа същото лечение. Но и след него нямам никакви подобрения. Проблемът е, че започна да ми става лошо, вие ми се свят, главата ме стяга отзад, получавам постоянно газове, а понякога имам чувството, че като ми се подуе коремът, не мога да си поема въздух. Старая се да ям по-малко и по-често, но нямам никакъв апетит и за 4 месеца съм отслабнал с 10 килограма. Какво ще ме посъветвате, трябва ли да се оперирам?
Данчо Михайлов, Велико Търново
Много често хората с хиатална херния, предимно по типа на аксиалната, имат киселини, парене зад гръдната кост и гастроезофагаелна рефлуксна болест.
Гастроезофагеалният рефлукс е заболяване, при което кисело съдържимо от стомаха преминава назад, към хранопровода, като предизвиква увреждане на лигавицата му, съпроводено от съответни болкови симптоми. Макар че изглеждат свързани, едното състояние невинаги довежда до другото. Много често при хора с хиатална херния липсва гастроезофагаелна рефлуксна болест и обратно. Болката при хиаталната херния по локализацията и характера си наподобява донякъде тази при миокардния инфаркт (зад гръдната кост, с парещ характер).
При параезофагеалната херния често срещани са симптомите на задух и сърцебиене, характерни за редица болести на сърцето и белия дроб. Ето защо е много важно да се извършат необходимите тестове и консултации с лекари-специалисти, за да се постави точна диагноза. Ако ви е известно, че имате хиатална херния, получите тежест, болка, гадене, повръщане, спиране на изхождането и отделянето на газове, възможно е хернията да се е заклещила или да е настъпило някакво запушване на червата (илеус).
Това се смята за спешен случай и е необходимо да потърсите лекарска помощ възможно най-бързо.
Много често хората с този дефект, особено при аксиалната херния, нямат никакви или имат много оскъдни оплаквания, така че до лечение не се стига. Все пак поради риска от заклещване на параезофагеалната херния оперативното лечение е задължително.
Други симптоми, които могат да съпровождат хиаталната херния като болката и паренето зад гръдната кост, трябва да бъдат оценени добре, за да се изключи друга причина за тях (заболявания на сърцето например).
КОГА Е НЕИЗБЕЖНА ОПЕРАЦИЯТА
Хиаталната херния е опасна с това, че може да се заклещи и по този начин да се прекъсне храненето на част от стената на стомаха (или дебелото черво, ако то е въвлечено в нея). Ето защо се препоръчва операция, с която стомахът да се върне на мястото си.
Освен по конвенционалния, отворен начин, операцията може да се извърши и по лапароскопски метод. При него се извършват пет или шест малки разреза (около 5-10 милиметра) на коремната стена. През тези разрези се Вкарват лапароскопът и хирургичните инструменти. Хирургът се води от лапароскопа, който е по същество камера, предаваща върху монитор образа на вътрекоремните органи и структури.
Основните предимства на лапароскопската техника се състоят в по-малките разрези, намаления риск от инфекции, по-малката болезненост, минималните белези и значително по-бързото възстановяване.
Повечето пациенти могат да станат и да се раздвижат един ден след операцията, а всекидневната си активност възстановяват в рамките на седмица. За пълното възстановяване са необходими 2-3 седмици. Тежка физическа дейност, както и повдигане на тежки предмети трябва да се избягва поне 3 месеца след операцията.
За съжаление, дори и след операцията не съществува стопроцентова гаранция, че хиаталната херния няма да се появи отново, което в никакъв случай не омаловажава ползата от нея.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Човека ви моли за мнение, а не за copy/paste на статии!