Това са постоянни болки, преминаващи и към гърба, упорито повръщане, рязка обща слабост, прогресиращо отслабване и малокръвие. При стесняване на изходния отдел на стомаха се появява чувството за препълнен стомах след ядене, прилошаване, оригване, повръщане. Променя се външният вид на болния: кожата побледнява, като в късния стадий придобива пръстен цвят. А според растежа на тумора се появяват новите симптоми на рак на стомаха:
- усещане за тежест в стомаха след ядене, прилошаване и повръщане;
- диария или запек;
- болки в горната половина на корема и опасващи болки, преминаващи към гърба;
- увеличаване размера на корема, натрупване на течности в коремната кухина;
- отслабване;
- при разрушаване на кръвоносните съдове в тумора са възможни стомашно-чревни кръвоизливи.
При стомашни кръвоизливи, които могат да възникнат заради изявения вече тумор, се появява рязка слабост почти до загуба на съзнание, появява се повръщане като „кафена утайка“ или тъмна кръв със съсиреци. А също и изпражнения „като катран“.
При перфорация (спукване) на тумора и изливане на съдържимото от стомаха в коремната кухина се развива перитонит – рязка силна болка в корема, напрегнати мускули, слабост, повишена температура.
ВНИМАНИЕ!
Съвременните диагностични методи позволяват да се определи наличието на ракови клетки още в начален стадий на заболяването. Най-популярен в днешно време е ендоскопското изследване на стомаха. Най-информативен и ефективен диагностичен метод на многото заболявания на вътрешните органи е компютърната томография, а също и магнитно-резонансната томография. Така се получава допълнителна информация за органите и тъканите. В редица случаи се прибягва до диагностична лапароскопия. Единственият проблем от диагностична гледна точка е това, че пациентите се обръщат за помощ прекалено късно.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!