Инфекциозната мононуклеоза е вирусно заболяване, което се причинява от т.нар. вирус на Епщайн-Бар, който е от групата на херпес вирусите. Предава се основно по въздушно-капков път, чрез кашляне, кихане или при директен контакт със слюнка и секрети от устата (целувка например). Инкубационният период е от 20 до 40 дни. Приема се, че остава траен имунитет след преболедуване от мононуклеоза.
Болката в гърлото е основното оплакване. Температурата се повишава до 38,5-39 градуса. Появяват се главоболие, мускулни болки, безапетитие и втрисане. Подчелюсните и шийните лимфни възли значително се увеличават и стават видими. Възможно е увеличаване и на други групи лимфни възли по тялото. Вашият лекар може да открие и увеличени черен дроб или далак (хепатомегалия и спленомегалия). Гърлото е леко до умерено зачервено, небните тонзили (сливици) са увеличени и в повечето случаи се покриват с белезникави или гноевидни налепи, наподобяващи гнойна ангина. Налепите при мононуклеоза са по-хлабаво закрепени към лигавицата, отколкото при гнойна ангина, но не бива да се свалят насилствено. Възможно е протичане на мононуклеоза и без налепи по гърлото. В малка част от случаите се появява неспецифичен обрив по тялото, който отшумява до седмица.
НАПРАВЕТЕ СИ ЛАБОРАТОРНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
Лабораторни изследвания при съмнение за мононуклеоза са наложителни, защото увеличеният брой на определен вид бели кръвни клетки, наречени моноцити, е много верен показател за потвърждаване на диагнозата. Съществуват и серологични тестове за мононуклеоза, които подкрепят диагнозата, но не са абсолютно специфични (не гарантират 100 % точна диагноза). Диагнозата мононуклеоза се поставя въз основа на прегледа и изследванията, като разграничаването от бактериална ангина изисква опит от лекуващия лекар. Съвсем в началото, преди да се увеличат шийните лимфни възли, диагнозата е трудна.
Усложнения: срещат се много рядко, но трябва да знаете и за тях:
- вторична бактериална инфекция в гърлото;
- пневмония;
- менингит и енцефалит;
- увреждане на черния дроб;
- увреждане на далака;
- задух от увеличени сливици или лимфни възли (много рядко);
- кръвоизливи;
- потискане на образуването на кръвни клетки.
За това заболяване няма специфично лечение, но прогнозата е добра. Мононуклеозата е вирусно заболяване и не се лекува с антибиотици. Ако в хода му се появят признаци на бактериална инфекция, тогава се назначава антибиотично лечение по преценка на лекуващия лекар. Храненето е трудно поради болката и съпътстващото безапетитие. Не се насилвайте с храна, но приемайте достатъчно течности, за да не се допуска обезводняване (дехидратация) на организма. До температура 38 градуса не се препоръчва даване на температуропонижаващи лекарства. Не бива да се прекалява с парацетамола, тъй като при мононуклеоза черният дроб допълнително е натоварен. Използва се и ибупрофен както за понижаване на температурата, така и като обезболяващо лекарство. Не трябва да се дава аспирин на деца до 16-годишна възраст.
Поддържайте добра устна хигиена. Препоръчваме чай от лайка като лек антисептик. Може да се използват смучещи таблетки за обезболяване и дезинфекция на устата. Инфекциозна та мононуклеоза протича за около 4 седмици, понякога и до 6.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Защо понякога докторите бъркат инфекциозната мононуклелоза с грип? | Лекува нет