С помощта на нашата храносмилателна система погълнатата храна се раздробява механично и се разгражда от ензимите на съставните си части, за да могат те да бъдат усвоени от клетките в организма.
Храносмилателният тракт се състои от уста, език, зъби, слюнчени жлези, хранопровод, стомах и черва. Към храносмилателната система спадат и още някои органи – черният дроб, жлъчният мехур и задстомашната жлеза (панкреас).
Функция на човешката храносмилателна система
Храносмилателният тракт представлява дълга тръба, започваща от устата и завършваща с ануса. Храносмилането започва още с процеса на дъвчене в устната кухина. Тук храната се смесва със слюнката. При гълтане тя преминава към гърлото (pharynx) през капачето на ларинкса (epiglottis), което я отвежда покрай дихателната тръба (trachea) към хранопровода (oesophagus). По хранопровода храната достига до разположения под диафрагмата стомах.
В стомаха храната се „меси“, смесва се със стомашен сок и преминава в тънкото черво. Там процесът на храносмилане продължава, подпомогнат от панкреасния и жлъчния сок. Именно в тънкото черво се осъществява абсорбирането на хранителните вещества от организма. За поемането на мазнините отговарят лимфните капиляри, за другите хранителни съставки – кръвоносните капиляри.
След като водата бъде абсорбирана, необработените хранителни остатъци се натрупват в дебелото черво и се изхвърлят периодично от организма през правото черво и ануса.
Начин на функциониране на храносмилателния тракт
Основни градивни структури на храносмилателната тръба са два слоя гладка мускулатура. Вътрешният слой е под формата на концентрични кръгове (вътрешна циркулярна гладка мускулатура). Когато този мускулен слой се съкрати, напречното сечение на канала намалява. Външният слой е разположен надлъжно (външна надлъжна гладка мускулатура); при контракция той предизвиква скъсяване на канала, функциите на двата мускулни слоя се координират от автономни нервни влакна. Те карат мускулите да задържат храната определено време в даден сектор от храносмилателния тракт, за да може да бъде преработена. После чрез вълнообразни движения тя се прехвърля към друг сектор за следващия етап на храносмилане.
Вътрешните стени на храносмилателния тракт са покрити със специална епителна тъкан, разположена върху съединителна тъкан, свързана с най-вътрешния слой на гладката мускулатура. Външната епителна тъкан на храносмилателния канал, коремната ципа (peritoneum), предпазва канала и принадлежащите към него органи.
Възможни проблеми
Оказващият първа помощ трябва да е наясно с факта, че травмите и заболяванията в описаните тук области могат да доведат до сериозни проблеми.
Храносмилателният тракт и свързаните с него органи са добре кръвоснабдени. Тежките травми в областта на корема могат да доведат до засягане на черния дроб или голям кръвоносен съд: тези увреждания са не само много болезнени, но и опасни за живота. Засягането на задстомашната жлеза напр. може да доведе до изтичане на храносмилателни ензими от този орган в коремната кухина около храносмилателния тракт. Това също предизвиква много силни болки.
Една от естествените реакции на организма при нараняване е свиването на скелетната мускулатура в близост до мястото на травмата, за да се предпази засегнатата област. Ако това стане, когато има нарушена цялост на коремната стена, съкращаващите се коремни мускули могат да изтласкат част от храносмилателните органи навън през раната.
Нашата храносмилателна система притежава автономни моторни нервни влакна (контролират функциите на гладката мускулатура), както и аферентни нервни влакна (предават на главния мозък информация за напрежение и болка). Поради устройството на нервната система често болката в резултат на засягане на коремните органи усещаме в друга част на тялото, която не е засегната и понякога дори е отдалечена от мястото, където е причината. В този случай говорим за отразена болка. В случай че пациентът усеща болка в област, която не е наранена, трябва веднага да потърсите лекарска помощ.
Диарията (воднисти изпражнения) е състояние на организма, при което храната се придвижва твърде бързо през стомашно-чревния тракт, без възможност за пълна абсорбция на водата. Повръщането е рефлекторно изтласкване на съдържанието на стомаха през устата с участието и на диафрагмата и коремните мускули. Ако повръщането и диарията продължават по-дълго време, може да се стигне до обезводняване и нарушено електролитно равновесие в организма. И двете състояния могат да бъдат опасни за живота, най-вече за децата и по-възрастните хора.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Кажете нещо и за Briden Ileus . Вече имам три операции и не ми дават гаранция. Казват ми търси алтернативен начин на лечение.