При всеки нещастен случай има редица фактори, които следва да се вземат под внимание на самото място на произшествието
Основно правило е да не излагате себе си на опасност, защото така с нищо няма да помогнете на пострадалия. Обърнете внимание дали той е изпаднал в шок. Ако признаците на шока не се разпознаят своевременно и не се противодейства бързо, може да се стигне до сериозни последици.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
Преценете опасността
Преценете дали вие, пострадалият или други не се намирате в непосредствена опасност. Преди всичко внимавайте за отровен дим и изпарения, движещи се МПС, опасности от електричество и опасни атмосферни условия. Обезопасете района. Ако пострадалият все още е в автомобила, спрете двигателя и свалете ключа за запалване. Помолете хората наоколо да не пушат.
Ако пристигнете на место произшествието с автомобил, спрете на безопасно разстояние и включете аварийните светлини, за да предупредите идващите след вас превозни средства. Погрижете се предните колела да са извити в посока към канавката. Поставете предупредителния триъгълник. Най-напред преценете сериозността на ситуацията и после уведомете „Спешна медицинска помощ “ и полицията.
Преценете състоянието на пострадалия
Ако е възможно, без да представлява опасност за вас, преценете състоянието на пострадалия съгласно принципите за първа помощ. Казано накратко: премествайте пострадалите само тогава, когато са в безсъзнание или когато това е наложително от съображения за безопасност. Изтегляйте пострадалите от опаснатазона с показания на илюстрацията спасителен захват.
Извикайте помощ
Ако сте вкъщи, обадете се незабавно на телефона за спешни случаи 112. Съобщете какво се е случило, продиктувайте точния си адрес и опишете, доколкото е възможно, състоянието на пострадалия, както и степента на сериозност на ситуацията. Останете на телефона, докато ви кажат, че можете да затворите. Отворете входната врата, включете всички лампи и незабавно се върнете при пострадалия. Ако се намирате извън дома и нямате мобилен телефон, помолете друг човек да съобщи за произшествието. Ако освен вас няма никого, опитайте се чрез силни викове да привлечете внимание. В никакъв случай не оставяйте пострадалия сам на мястото на произшествието .
Прегледайте пострадалия за наранявания
Проверете дали пострадалият е в съзнание и дали се нуждае от животоспасяваща помощ, имали наранявания, които трябва да се третират незабавно. Притиснете стерилна превръзка или друг материал върху кървящите рани или помолете пострадалия сам да направи това. Ако раната е на някой от крайниците, помогнете му да задържи възможно по-високо засегнатата ръка или крак. Превържете раната.
Обездвижете фрактурите
Ако някой от крайниците (или друза част от тялото) изглежда в неестествена позиция, в никакъв случай не се опитвайте да възстановите нормалното положение. Погрижете се за обездвижването на засегнатата област, доколкото това облекчава състоянието на пострадалия. Помогнете му също така да заеме възможно най-удобното за него положение и избягвайте излишните движения.
Предпазване на пострадалия от шок
На пострадалия при произшествието , който е в съзнание, трябва да му се помогне да заеме най-удобното за него положение. Помогнете му, ако е възможно, да легне по гръб и се погрижете да подложите нещо под краката.
Следете пострадалият да не загуби съзнание
Пострадалият при произшествието може да загуби съзнание, ако е тежко ранен (което невинаги става ясно от пръв поглед). Ако по време на чакането на спасителния екип реакциите на ранения станат вяли или той реагира объркано, освободете дихателните му пътища, като го поставите в стабилно стра- нично положение.
До идването на спасителния екип на мястото на произшествието поддържайте постоянна телесната температура
Независимо дали сте вкъщи или на открито, завийте пострадалия с леко одеяло или дреха, за да поддържате константна телесната му температура. При екстремни метеорологични условия можете да помолите хората около вас с чадър или спасително одеяло да предпазят ранения от слънцето или дъжда.
Следете за евентуални промени в състоянието на ранения. Съобщете за тях на спасителния екип веднага след неговото пристигане. Не давайте на пострадалия нищо за ядене или за пиене, защото при последващото лечение може да е наложително поставянето на упойка.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!