Проф. Бауър разкрива какво наистина помага при простуда

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Доколко може да се вярва на широко налаганата реклама за лечебните свойства на биологично активните добавки? Могат ли да лекуват простуда, артрит и други заболявания? По тази актуална тема ви предлагаме интервю с проф. д-р Брент Бауър – експерт по алтернативна медицина, завеждащ отделение по вътрешна медицина в клиниката „Мейо“ в Рочестър.

Научните интереси на д-р Бауър включват всичко, което се отнася до алтернативните методи за лечение и биоактивните добавки. Неговите научни разработки са посветени на интегративната медицина, която би трябвало да обединява обичайните за нас методи от научната медицина и най-ефективните и безопасни методи от нетрадиционната медицина като акупунктура, шиацу и др. Към днешна дата проф. Бауър е приключил около двадесетина научни изследвания, посветени на различни методики – от иглотерапията до лечението на безсъние с валериана. Той е член на Американската федерация по медицински изследвания, както и на други авторитетни организации, пише „Доктор“.

Вярно ли е, че цинкът помага бързо да се избавим от простудата?

О, по този въпрос се спори отдавна – още от 1984 г., когато неголямо изследване показа, че добавки с цинк уж намалявали риска от простуда. Оттогава насам получаваме все по-противоречиви резултати и все повече се объркваме от това. Наскоро проведен метаанализ от няколко научни изследвания показа, че бонбони и сироп с цинк могат да намалят продължителността на простудата средно с един ден.

проф. д-р Брент Бауър
Проф. д-р Брент Бауър

А също и че цинкът е ефективен, ако започне да се приема през първите 24 часа след появяване на първите симптоми на простудата. Има също така информация, че цинкът намалява средногодишния брой остри респираторни заболявания при учениците и съкращава броя пропуснати учебни дни. А също и че намалява количеството употребявани антибиотици. Голяма част от простудните заболявания свързваме с риновируса, който се размножава в лигавиците на носните ходове и в гърлото. Смята се, че цинкът предотвратява размножаването на риновируса в клетките, пречейки му да се прикрепи към клетъчната мембрана.

Теоретично цинкът може би е ефективен, ако се приема като смучещи бонбони и сиропи – тези форми позволяват металните йони да остават по-дълго време в устната кухина. Искам обаче да отбележа два съществени нюанса, които не ни позволяват да назначаваме цинк на своите пациенти. Първо, нито едно от проведените по-рано изследвания не е включвало достатъчен брой участници, т.е. резултатите от тези разработки може и да са недостоверни. И второ, всеки от учените е използвал в своите изследвания различни форми, дози и продължителност в терапията, затова е трудно да се подберат най-ефективната доза и курсът на лечение. Цинкът, особено във вид на смучещи бонбони, оказва и своите странични ефекти – прилошаване и неприятен вкус в устата. Много хора, които използват цинк във вид на назални спрейове след това се оплакват от загуба на обоняние.

По-големите дози цинк са токсични и могат да доведат до дефицит на мед, анемия и поражение на нервната система. Имайки предвид всичко, което изброих, ние, специалистите от клиника „Мейо“, не препоръчваме на своите пациенти слабопроучени средства.

А какво ще кажете за твърдението, че така популярното растение ехинацея помага при простуда?

Възможно е да помага, но не много. Последни изследвания показват, че някои добавки с т.нар. пурпурна ехинацея могат да намалят продължителността на простудата с половин ден и да намалят незначително изразеността на симптомите. Но тези резултати не могат да бъдат признати за съществени. Преди години някои учени говореха за това растение с голям оптимизъм обаче последните научни данни не потвърждават много от това, което се твърдеше по-рано. Част от проблема се заключава в това, че различните продукти от ехинацея съдържат различни концентрации биологично активни вещества и се произвеждат от различни части на растението – цветове, листа, корени. Съществуват три различни вида от това растение.

Интересното е, че в Европа се продават лекарствени препарати на основата на корени от пурпурна ехинацея, но в САЩ това растение се предлага само във вид на биологично активна добавка. За повечето потребители добавките с ехинацея са безопасни, но при определен процент хора могат да предизвикат диария и алергични реакции. Освен това ехинацеята си взаимодейства с редица лекарствени препарати и други биодобавки, поради която причина е редно да се консултирате с лекар, преди да решите да се лекувате с тази билка.

Д-р Бауър, а може ли да се подобри паметта с помощта на гинко билоба?

Един от видовете на гинко от древни времена се използва именно с тази цел, а в някои страни, в т.ч. и в Европа, в аптеките дори продават регистрирани лекарствени препарати на негова основа. В Америка са разрешени само биоактивни добавки на основата на гинко. Лично аз смятам за малко вероятно, че екстракт от гинко може да подобри когнитивните функции, или да предотврати понижаване на паметта и умствените способности, в т.ч. и при съдови деменции и болест на Алцхаймер.

Има няколко малки и много стари изследвания, които откриха скромно подобряване на когнитивните функции при възрастни пациенти с деменция след курс с гинко. Но по-големите и нови научни разработки не успяха да потвърдят тези данни. Отчитайки недостатъчната научна база, повечето американски лекари не назначават гинко за подобряване или съхраняване на когнитивните функции при деменция или каквито и да са други заболявания. Аз се придържам към тази позиция.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *