Колко опасни могат да бъдат полипите по червата?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Полипите представляват израстъци, които се формират по лигавицата на дебелото черво. Появяват се при 30 до 50% от възрастното население.

Полипи в червата
Полипи в червата

Големината на полипите най-често е няколко милиметра в диаметър, понякога обаче надхвърлят 1 см. Забелязват се при колоноскопия и могат да бъдат три типа: аденомни (в две трети от случаите), хиперпластични (с големина под 5 мм) и възпалителни, свързани със заболявания като язвен колит или болестта на Крон. Обикновено чревните полипи садо-брокачествени и не предизвикват никакви симптоми. Все пак премахването им е необходимо като превенция на рака на дебелото черво, тъй като някои полипи от типа аденомни с течение на времето (за около 10 години) се превръщат в ракови образувания.

Колкото по-рано се премахнат, толкова по-добре.

След навършване на 50 години или по-рано, ако в семейството ви има случаи на рак на дебелото черво, лекуващият лекар трябва да прецени какви са рисковите фактори при вас и с каква честота да се правят колоноскопии. Ако нямате фамилна обремененост и първата колоноскопия се окаже нормална, следващата може да се планира за след 5 или 10 години.

Какви са симптомите?

По принцип полипите в дебелото черво, особено ако са малки, не предизвикват никакви симптоми, което обяснява голямото значение на колоноскопията. Все пак може да се случи полипите да предизвикат:

►      кървене от ректума

►      кръв в изпражненията

►      промяна в отделителната система – запек или разстройство

►      болки в корема.

Рискови фактори

ПОЛИПИ на дебелото черво може да се появят у всеки човек. Някои рискови фактори играят значителна роля за появата им:

  • възраст над 50 години
  • повишено телесно тегло, затлъстяване
  • тютюнопушене и злоупотреба с алкохол
  • прекалена консумация на мазни храни и недостатъчна консумация на растителни фибри
  • заседнал начин на живот
  • фамилно предразположение
  • хронични възпалителни заболявания на дебелото черво – язвен колит или болестта на Крон.

Основни превантивни мерки

►       Поддържане на редовна физическа активност.

►      Хранене, богато на плодове, зеленчуци и пълно- зърнести храни.

►      Отказ от цигарите.

►      Намаляване на консумацията на алкохол до допустимите норми.

►      Прием на калций чрез консумация на млечни продукти.

ДНЕВНА НУЖДА ОТ ФИБРИ

Тялото има нужда от 12 г фибри на всеки 1000 консумирани калории, тоест дневната доза трябва да е около 20-30 грама фибри. Повечето хора обаче консумират едва около 10 г на ден.

Какви усложнения могат да възникнат при колоноскопията?

Те са сравнително рядко срещани:

►      перфорация на чревната стена

►      кървене, главно при премахване на големи полипи, което обикновено преминава от само себе си, само в много редки случаи се налага хирургическа намеса

►      възможно е да се появят сърдечносъдови и респираторни проблеми, инфекции.

ВСИЧКИ тези усложнения могат да се появят главно по време на ендоскопията, но също и през следващите няколко дни. Понякога са придружени със силни болки в корема, температура, втрисане.

СЛЕД 50-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ /ИЛИ СЛЕД 40 ГОДИНИ, АКО В СЕМЕЙСТВОТО ВИ ИМА СЛУЧАИ НА РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО/ ПОГОВОРЕТЕ С ЛЕКАРЯ ЗА ВАШАТА ПЪРВА КОЛОНОСКОПИЯ.

Отстраняване на полипите

Повечето полипи могат да бъдат премахнати още по време на колоноскопията с помощта на електрически скалпел. Интервенцията е безболезнена, защото лигавицата на дебелото черво е нечувствителна на допир.

Много по-рядко се налага хирургична операция – само когато полипите са много големи или разположени на недостъпно място. Премахват се по метода на лапароскопията.

Чревните полипи са най-разпространени в индустриално развитите страни, където ракът на дебелото черво е трети по честота.

Храни – шампиони на превенцията

Консумацията на кафяв ориз най-малко веднъж седмично намалява риска от развитието на полипи с 40%, на бобови култури три пъти седмично – с 33% Ако хапваме варени зеленчуци всеки ден, намаляваме опасността с 24%, в сравнение с потребление, по-малко от 3 пъти седмично.

 

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *