Страдам от ревматоиден артрит, ш Започнах лечение и всичко досега в идеално. Но се появи проблем, за който искам да се посъветвам с вас. Вследствие на лечението надебелях и се подух. Приятелите ми вече не могат да ме познаят, когато ме срещнат на улицата. Споделих за проблема си с ревматолога ми. Тя категорично отсече, че лечението трябва да продължи. Аз на своя глава много внимателно спрях всички лекарства. Но сега пак съм подута, а и проблемите със ставите отново се появиха. Аз съм на 67 години, пансионерка. Ле искам да дебелея и да се подувам. Искам лечение, което да има същото действие, но да не води до такива странични ефекти. Помогнете ми!
Веселина Ганчева – Варна
Все още не съществува медикамент или лечебен метод, който да води до трайно излекуване от ревматоиден артрит. Лечението на тази болест има няколко цели – да намали възпалението, болката и сковаността в засегнатите стави, да постигне и запази възможно най-добра функция на ставите, да предотврати деформацията и унищожението на засегнатите стави и да осъществи корекция, ако такива все пак настъпят. Стремежът към осигуряване на по-добро качество на живот е основен мотив на лечението.
Тъй като сте се отказали от лечението на своя глава, съветваме ви внимателно да прочетете следната информация и дано си дадете реална сметка за РИСКА, КОЙТО СТЕ ПОЕЛИ – ДА СТИГНЕТЕ ДО ИНВАЛИДНА КОЛИЧКА!
Струва ли си? Как мислите?
Лечението е комплексно и включва използването на медикаменти от различни класове, физикална терапия и рехабилитация (балансирана комбинация от упражнения и покой, както и протекция за ставите), хирургични методи, обучение за начин на живот, съобразен с болестта и т.н. Установено е, че ранно започнатото медикаментозно лечение осигурява по-добра прогноза за болните. Агресивното лечение е в състояние да подобри ставната функция, да намали увреждането на ставите и да предотврати инвалидизирането.
За съставяне на оптималния лечебен план се вземат предвид редица фактори като активност на болестта, вида и броя на засегнатите стави, общото състояние на пациента и социално-икономическия му статут.
ЛЕЧЕНИЕТО Е НАЙ-УСПЕШНО, КОГАТО СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ПРИ ТЯСНО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ ЛЕКУВАЩИЯ ЛЕКАР, ПАЦИЕНТА И НЕГОВИТЕ БЛИЗКИ
В класическото медикаментозно лечение на ревматоидния артрит се използват две групи лекарства – бързо действащи лекарства от „първа линия“ и бавно действащи от „втора линия“ (наричат се още модифициращи активността на болестта лекарства). Медикаментите от „първата линия“ се използват, за да намалят болката и възпалението, докато бавно действащите лекарства от „втора линия“ предизвикват навлизане на болестта в ремисия и прекъсват прогресивния ход на ревматоидния артрит към тежко увреждане и деформиране на ставите. Медикаментите от „първа линия“ само временно облекчават симптомите на заболяването. Тези от „втора линия“ не са противовъзпалителни лекарства. Те се намесват на различни нива в осъществяването на имунната атака и последващото увреждане на тъканите.
ВНИМАНИЕ!
Степента на агресивност на ревматоидния артрит (склонността за нанасяне на трайни, необратими увреждания в ставите, водещи до постепенното им унищожаване) варира при различните пациенти. При пациентите с необичайно леки и слабо деструктивни форми на ревматоиден артрит ходът на заболяването може да бъде добре контролиран (при това заболяване не се говори за оздравяване) при лечение само с покой, упражнения, болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства, В огромния процент от случаите обаче увреждането на структурата и функцията на ставите и инвалидизирането на пациентите се намаляват осезаемо при рано започнато лечение с модифициращите антиревматични лекарства от втора линия.
Пациентите се чувстват най-добре и резултатите са най-добри при започване на това лечение в рамките на месеци от поставяне на диагнозата. При повечето болни се налага добавянето на по-агресивни модифициращи лекарства към противовъзпалителното лечение с медикаментите от „първа линия“. Понякога модифициращите антиревматични лекарства се използват в различни комбинации помежду им.
Хирургичното лечение се налага при тежко засягане на ставите, мускулите и околоставните тъкани в хода на ревматоиден артрит, както и при сериозно увреждане.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Лечението при ревматоиден артрит не трябва да се прекъсва . Лекува. —