Как да овладеем болестта на Бюргер? Какви са симптомите? Как се лекува?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Здравейте, интересува ме какво представлява болестта на Бюргер? Това заболяване наскоро откриха на баща ми, който е на 62 години. Да си призная честно, за първи път чувам, че има такова заболяване и затова се обръщам вас.

Тодор Христов – Сливен

Болестта на Бюргер (Thromboangiitis obliterans) е рядко хронично съдово заболяване, което засяга предимно малките и средни артерии и вени, най-често на крайниците. Причинява възпаление, тромбоза (образуване на съсиреци) и стесняване на съдовете, което води до нарушено кръвоснабдяване.

болестта на Бюргер
Болестта на Бюргер засяга предимно пушачите

Характерно за болестта на Бюргер е прогресиращото засягане на периферните артериални и венозни съдове. Най-често се увреждат съдовете на долните крайници. Настъпва стеснение на съдовия просвет и се нарушава кръвоснабдяването на засегнатия крайник. Автоимунният процес се развива бавно. Среща се предимно при хора, които продължително време консумират алкохол и цигари. Болестта засяга в по-голяма степен млади мъже – от 20 до 40-годишна възраст.

КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ ПРИ БОЛЕСТТА НА БЮРГЕР?

Началото е бавно. Кръвоносните съ­дове постепенно се стесняват до пълно запушване. Този процес засяга предим­но артериите на долните крайници. За­почва от малките съдове, постепенно обхваща по-големите. Болки при ходене, накуцване, по-късно – студена синкава кожа, мъчителни нощни болки, накрая – суха гангрена.

Най-силно са засегнати съдовете на двете подколенници. Нарушеното кръвооросяване не­рядко е толкова из­разено, че настъпва локална гангрена, която налага ампутация. Често болес­тта се съпровожда и със съдови увреждания в областта на сърцето, мозъка, бъбреците, очите, черния дроб и други вътрешни органи, като се развиват тежки усложнения и съпътстващи за­болявания (мозъчен инсулт, сърдечен инфаркт, нефросклероза и други).

Симптоми на болестта на Бюргер:

– Болка в ръцете или краката (клаудикация), особено при физическо натоварване

– Изстиване на пръстите и промяна в цвета на кожата

– Рани и язви по пръстите, които трудно заздравяват

– Отичане и зачервяване на засегнатите участъци

– В тежки случаи – гангрена и необходимост от ампутация

КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАБОЛЯВАНЕТО?

Увреждането се дължи на автоимунен процес, в резултат на който се развива възпаление на средните и малките артерии и вени. Прогнозата е сериозна. При прогресиращо разви­тие тя е неблагоприятна. Може да се стигне до оперативна намеса – съдова пластика и симпатектомия. При неус­пех на лечението и наличието на гангрена се пристъпва към ампутация на крайника.

Ето основните причини и рискови фактори за развитието на болестта:

1. Тютюнопушене

цигарите
Откажете цигарите

Основният и най-важен рисков фактор е употребата на тютюневи изделия – включително цигари, пури и дори дъвчене на тютюн. Никотинът и токсините в тютюна предизвикват увреждане на съдовите стени и допринасят за възпалението и тромбозата.

2. Генетична предразположеност

Има доказателства за фамилна обремененост, като някои етнически групи (например хора от Близкия изток, Индия и Източна Азия) са по-податливи.

3. Автоимунни механизми

Смята се, че при някои пациенти заболяването може да е свързано с анормален имунен отговор, при който имунната система атакува кръвоносните съдове.

4. Възраст и пол

Болестта обикновено се появява при млади мъже на възраст под 45 години, които са активни пушачи. През последните години обаче има увеличаване на случаите при жени.

5. Инфекции и хроничен стрес

В някои случаи инфекции или стресови фактори може да отключат или влошат симптомите на болестта чрез активиране на имунни реакции.

КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ?

За профилактиката на заболяването е важно да се отстранят вредните и предразполагащи фактори. Това са: влага, студ, тютюнопушене, професионални вредности, инфекциозни огнища, алергени, хормонални нарушения и други. Укрепване на имунната система чрез закаляване, билки (сироп от черен бъз), фитопродукти, прополис, хомеопатични лекарства.

ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА:

– Спиране на тютюнопушенето е най-важната стъпка за предотвратяване на прогресията.

– Вазодилататори и медикаменти за подобряване на кръвообращението могат да помогнат.

– Физикална терапия и мерки за поддържане на хигиената на крайниците са важни.

– При тежки случаи може да се наложи хирургична намеса или дори ампутация.

– Избягването на тютюна е ключова стъпка за предотвратяване и контрол на болестта.

РЕЦЕПТИ ОТ НАРОДНАТА МЕДИЦИНА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТТА НА БЮРГЕР:

РЕЦЕПТА 1

Смесват се 30 грама листа от смокини, 30 грама корен от блатен тъжник, 30 грама плод от хвойна, 30 грама стръкове от камшик, 30 грама стръкове от ветрогон, 30 грама листа от подбел, 30 грама плодове от кориандър, 30 грама цвят от лайка, 30 грама корени от кръвен здравец. 2 супени лъжици от билката се варят 10 минути в 500 мл вода. Киснат половин час и след прецеждане се пие по една винена чаша 4 пъти на ден преди хранене, като само сутрин не трябва да е на гладно.

РЕЦЕПТА 2

Взема се една супена лъжица синапено брашно и се смесва с вода докато стане на каша, намазва се върху мокра изстискана кърпа и се налага на болното място. След престояване 1 час кърпата се маха и мястото се намазва със свинска мас или олио. Манипулацията се повтаря, ако е необходимо.

РЕЦЕПТА 3

4-5 глави лук, смлени или смачкани, размесени с една лъжица сол, също помагат.

РЕЦЕПТА 4

мед
Народни рецепти помагат при болестта на Бюргер

Смесват се и се разбъркват внимателно по 30 г. плодове от хвойна, листа от смокиня и стръкове от ветрогон и по 20 г коренища от блатен тъжник, стръкове от камшик, листа от коприва и коренища от кръвен здравец. 2 супени лъжици от дрогата се вари на тих огън в 500 г вода 5 минути. След изстиване отварата се прецежда и се пие по 1 винена чаша (75) 4 пъти дневно преди ядене.

РЕЦЕПТА 5

В един килограм мед се разбъркват 100 грама медицинска сяра. Сутрин след хранене болният да приема по една чаена лъжичка след сместа.

РЕЦЕПТА 6

Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болният трябва да изпива по една кафена чашка от 50 грама настойка от корени от зайча стъпка: 100 грама корени, наситно нарязани в 2 литра чисто червено натурално вино на тих огън се варят 30 минути, докато настойката остане наполовина. Като изстине, се прецежда чрез изстискване.

РЕЦЕПТА 7

Два часа след ядене се взема по една супена лъжица смес от 500 грама течна глюкоза или чист пчелен мед, 20 зелени листа от индрише, 20 ядки от кайсии, сладки бадеми, счукани в дървен хаван на кашица, 3 месести лимона, смлени на машинка за месо с корите, но без семките, и по 10 грама валерианова тинктура и тинктура от глогов цвят.

РЕЦЕПТА 8

Червена глина, примесена с винен оцет, се намазва на платно и с него се налагат засегнатите участъци от болеста. Процедурата се прави една-две седмици.

Лечението на болестта на Бюргер обикновено включва медицински интервенции, но някои билки и естествени средства могат да подпомогнат облекчаването на симптомите и да подкрепят съдовата система. Важно е да се консултирате с лекар, преди да използвате каквито и да било билки, тъй като те могат да взаимодействат с медикаменти.

Ето някои билки, които традиционно се използват за подобряване на кръвообращението и за намаляване на възпалението:

1. Гинко билоба – Известна със способността си да подобрява циркулацията и микроциркулацията, особено в крайниците.

2. Чесън – Има антикоагулантни свойства и може да помогне за разширяване на кръвоносните съдове и за намаляване на съсирването на кръвта.

3. Куркума – Съдържа активната съставка куркумин, която има силно противовъзпалително действие и може да помогне за намаляване на възпалението в кръвоносните съдове.

4. Джинджифил – Има противовъзпалителни свойства и може да подобри кръвообращението.

5. Червен лук – Богат на флавоноиди, червеният лук може да подпомогне циркулацията и да намали възпалението.

6. Конски кестен – Използва се за укрепване на венозната система и подобряване на кръвообращението.

Освен билките, някои добавки като омега-3 мастни киселини и витамин С също могат да са полезни за поддържане на съдовото здраве.

ПОМАГА ЛИ АЮРВЕДА ПРИ БОЛЕСТТА НА БЮРГЕР?

Аюрведа може да предложи допълващи терапии за симптомите на болестта на Бюргер, която е хронично съдово възпалително заболяване, засягащо артериите и вените на крайниците.

Традиционните Аюрведични подходи при съдови заболявания включват намаляване на възпалението, подобряване на кръвообращението и подкрепа на имунната система. Въпреки това, при болестта на Бюргер е особено важно да се консултирате с квалифициран здравен специалист и да не разчитате само на Аюрведа, тъй като заболяването има сериозни последствия, ако не се лекува адекватно.

Ето някои от основните Аюрведични препоръки, които биха могли да са полезни като допълнителна терапия, но не и като основно лечение:

– Хранене и диета: Аюрведа препоръчва противовъзпалителни и антиоксидантни храни като куркума, джинджифил, чесън и храни, богати на омега-3 мастни киселини.

чесън
Включете чесън в менюто си

– Билки и добавки: Билки като ашваганда, гугул и арджуна често се използват за подобряване на кръвообращението и намаляване на възпалението.

– Практики за релаксация и намаляване на стреса: Йога и медитация могат да подобрят кръвообращението и общото състояние на тялото, което също играе важна роля в Аюрведичната терапия.

– Масажи и топлинна терапия: Локални масла и масажи понякога се използват за стимулиране на кръвообращението и за намаляване на болката.

Преди да започнете каквото и да е допълващо лечение, е важно да се консултирате с лекар, който разбира специфичните нужди при болестта на Бюргер, тъй като прекъсването на медикаментозното лечение може да доведе до сериозни последствия.

Лечение и профилактика

– Спиране на тютюнопушенето е най-важната стъпка за предотвратяване на прогресията.

– Вазодилататори и медикаменти за подобряване на кръвообращението могат да помогнат.

– Физикална терапия и мерки за поддържане на хигиената на крайниците са важни.

– При тежки случаи може да се наложи хирургична намеса или дори ампутация.

Избягването на тютюна е ключова стъпка за предотвратяване и контрол на болестта!

СЪВЕТИ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ

Опитайте се да избягвате стре­совите ситуации. Продължителният стрес нанася тежък удар върху имуни­тета. Научете се как да се справяте със стреса. Тихият домашен уют, интересната работа, избягването на конфликтите и доброжелателността може да се превърнат в най-резул­татното средство за повишаване на имунитета.

Слушайте успокояваща музика или запис на звуци от природата. Усвоявай­те основните техники за релаксиране, например дихателни упражнения, йога. Приемайте по-често горещи вани. Спе­циалистите твърдят, че топлата вода успокоява нервната система. По-често стойте в близост до вода: казват, че течението отнася със себе си всички тревоги и грижи.

Пълноценният сън нормализира въ­трешните процеси на организма. Спе­те на тъмно. Само при такива условия се произвежда важният за имунната система хормон мелатонин. Ето защо, преди да заспите, колкото може по-плътно спуснете щорите на прозореца на спалнята, така че светлината да не може да прониква през пролуките.

ВНИМАНИЕ!

Смейте се колкото може повече. Смехът активира всички Жизненоважни процеси. Ема­нуел Кант е написал, че „смехът дава усещане за здраве’. Не забравяйте обаче, че пушенето и алкохолът, дори и в малки количества, причиняват непоправими щети на организма.

КАК СЕ ДИАГНОСТИЦИРА БОЛЕСТТА НА БЮРГЕР?

Диагностицирането на болестта на Бюргер включва няколко стъпки, тъй като няма специфичен тест, който да потвърди заболяването директно. Ето основните диагностични методи:

1. Медицинска история и физикален преглед: Лекарят първо събира информация за симптомите на пациента, навиците (особено тютюнопушене, което е ключов фактор за болестта на Бюргер) и други заболявания. Физикалният преглед може да покаже признаци на намален кръвен поток към ръцете и краката.

2. Кръвни изследвания: Извършват се, за да се изключат други заболявания, които имат подобни симптоми – като автоимунни заболявания, които също могат да причинят възпаление на кръвоносните съдове.

3. Ангиография: Това е ключов метод за диагностициране на болестта на Бюргер. Използва се рентгеново или МРТ сканиране с контрастно вещество, което дава изображения на кръвоносните съдове. Ангиографията може да покаже характерните за болестта обструкции на малките и средните артерии, често разположени в определени участъци и прекъснати от здрави сегменти.

4. Тест за реактивност на ръцете и краката при студ: При болест на Бюргер, крайниците могат да бъдат много чувствителни към студ. Реакциите, като побеляване или посиняване на пръстите, могат да насочат към нарушено кръвообращение.

5. Биопсия (рядко се прилага): В определени случаи може да се направи биопсия на засегнатия съд, но тя рядко се изисква, тъй като ангиографията дава достатъчно информация за поставяне на диагнозата.

Най-важният аспект на диагностицирането е потвърждаването на връзката с тютюнопушенето и изключването на други възпалителни или автоимунни заболявания, които могат да наподобяват симптомите на болестта на Бюргер.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

4 thoughts on “Как да овладеем болестта на Бюргер? Какви са симптомите? Как се лекува?

  1. Iliana Canova says:

    Здравей те!Аз съм от гр.Луковит Об.Ловеч.Пише ви Илиана Цанова,с надеждата за моят батко който е на 38г и е болен от коварната болест Бюргер.Ако някой знае как и каде можем да намерим лечение за Бюргер ще ви бъда много благодарна ако ми върнете на молбата.Благодаря ви предварително….

  2. Весна says:

    Искам да попитам за съпруга ми.Вече има рани на два от пръстите на краката ,дали водата ще му подейства.Какво ли не опитахме,и какви ли лечения не му правиха.Мисля,че докторите вече мислят за ампутация .

  3. Митра Тодорова says:

    Болестта на Бюргер се лекува успешно в Минерални бани, обл.Хасково. При болните от болестта на Бюргер, които провеждат редовно водолечение тук, минералната вода е от жизненоважно значение – забавя максимално процеса на развитие на болестта и облекчава болките. Тя действа съдоразширяващо и възстановява кръвообращението в засегнатите крайници, мораво-синкавото оцветяване на пръстите намалява , повишава се кожната температура. При наличие на рани се наблюдава епителизиране на раните и спиране на трофичните поражения. Минералната вода има свойството да премахва венозния застой и да подобрява храненето на тъканите на заболелите крайници. Нейният уникален химичен състав и съдържанието на / 32- 53 емана радон/ я прави много търсена заради лечебните и свойства.
    Много е важно лечението с минералната вода да започне в началния стадий на болестта, при появата на първите симптоми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *