Както вече стана ясно, пшеницата, която се отглежда не само у нас, а и по света, дава големи добиви, но не е полезна за здравето. Затова я заменете с лимец и теф
За лимец казват, че е най-старата позната пшеница на човечеството. Древните египтяни са го садили и използвали. По нашите земи древните траки са отглеждали лимец, а днес в някои райони възраждат старите и полезни практики.
За сега все още като ритуал, но скоро отглеждането на лимец ще се превърне в нормална практика.
Лимец е познат по света. Германците го наричат „Einkorn“, а руснаците „однозернянка“.
Една от причините да се засява лимец е, че хора започнаха да страдат от целиакия, придобита от новите сортове пшеница.
Това е вид глутен, наречен глиадин, който организмът отказва да усвои. Така той се превръща в заплаха за човешкото тяло, която може да доведе до интоксикация.
В лимеца глиадин съществува под друга форма и затова той може да бъде усвоен от всеки човешки организъм.
Зрънцата лимец са богати на желязо, фосфор, магнезий, калций, калий. В тях има витамини от групата на В – В1, В3, В6. Има още растителни белтъци, фибри, целулоза.
У нас се предлага лимец на зрънца, както и брашно от лимец.
Вече доста хора предпочитат сами да си приготвят хляб у дома, който пекат в домашните машини за хляб, за да са сигурни в неговото качество и вложените суровини.
Ползата от консумацията на хляб, приготвен от лимец е огромна. Той е полезен и за хора, които страдат от диабет. Когато ядете хляб от лимец, вие не пълнеете. Освен, че засища, хлябът от лимец прочиства организма от токсини и подобрява имунната система на организма.
От скоро у нас се заговори за теф. Теф е житно растение, чиято родина е Африка. То прилича малко на просото.
Зрънцата теф са богати на магнезий, желязо, калий, калций, мед, цинк. Полезните фибри прочистват организма.
Теф е богат на всичките 8 познати от науката аминокиселини, които играят важна роля в изграждането на тъкани, мускули и кости в човешкото тяло.
В теф не се съдържа никакъв глутен, затова хлябът, който се приготвя от него не може да бухне и да бъде пухкав. Той става по-клисав, но за сметка на това е изключително вкусен и безкрайно полезен.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!