Силното и често повтарящо се главоболие може да промени живота на хората и да го превърне в очакване на следващия пристъп. Срещу това има добре познати и по-малко известни средства с различна ефикасност. Доколко помагат те?
1. Храна, бедна на мазнини
Смята се, че мигрената се дължи най-много на стреса, след това се нареждат хормоните, изкуствената светлина, цигареният дим, горещината и някои хранителни продукти. Канадски учени провели проучване на група хора, страдащи от често главоболие. Определили им диета с бедна на липиди храна в продължение на 12 седмици. Резултатите показали 40% по-малко пристъпи на мигрена, а ако се стигало до нея, тя се проявявала с 66% по-слаби болки и траела със 70% по-кратко.
2. Витамин В
В Белгия е проведено изследване, което установява, че дневният прием на400 мг витамин В може да намали наполовина мигренозните пристъпи.
3. Мелатонин
С 50% намаляват случаите на главоболие благодарение на мела-тонина, взиман всяка вечер преди лягане в продължение на 3 месеца.
4. Обезболяващи лекарства без рецепта
Ако мигренозните кризи не ви пречат да водите нормален начин на живот и гадене се появява само веднъж на всеки пет пристъпа, можете успешно да се справите с болката с помощта на лекарства като аспирин, ибупрофен, ацетамино-фен. Комбинацията от ацетаминофен, аспирин и кофеин действа с 20 минути по-бързо от ибупрофена.
5. Лекарства с рецепта
Триптаните са много ефикасни, ако се вземат при първите признаци на главоболие, но могат да подействат и по средата на мигренозната атака. В 40% от случаите те неутрализират болката за около един час. Поговорете с лекаря.
6. Превантивни средства
Ако поне два пътив месеца ви напада силно главоболие, струва си да вземете предварителни мерки. След четириседми-чен прием на пропранолол или тимолол (лекарства от семейството на бетаблокерите) се забелязва подобрение в 90% от изследваните случаи.
7. Намаляване на обезболяващите
Изглежда парадоксално, но е доказано на практика, че злоупотребата с обезболяващи лекарства може да доведе до по-силно и по-често главоболие. Не взимайте повече от два пъти седмично обикновени обезболяващи и повече от 17 пъти в месеца триптани.
8. Акупунктура
Британски учени твърдят, че според 13 медицински проучвания акупунктурата се оказва безсилна срещу мигрената. В същото време има други проучвания, които сочат, че благодарение на нея може да се намали приемът на лекарства с 15%.
9. Магнезий
Смята се, че мигрената е свързана с ниско ниво на магнезия в мозъка. Допълнителният прием обаче е довел до положителен резултат в незначителна част от случаите на мигрена.
10. Хомеопатия
Изследвания, проведени във Франция, не показват никакво влияние на хомеопатичните средства върху развитието на мигрената, освен плацебо ефект.
СТОП НА МИГРЕНОЗНИТЕ КРИЗИ – КРЕАТИН И МАГНЕЗИЙ
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!