Продължителното носене на контактни лещи, особено когато изобщо не се заменят от очила за корекция на зрението, могат да причинят сухота в очите, хроничен конюнктивит и оток на роговицата
При най-лекото дразнение, дискомфорт или смущение на зрението трябва да преустановите носенето на лещите и да се консултирате с офталмолог. Ранното диагностициране на проблема и навременната компетентна намеса могат да предотвратят риска от развитието на усложнения.
Често срещаният симптом сухота в очите би могъл да се причини и от други фактори – работа на компютър, продължителен престой в помещение с климатик или в затворена стая, където се пуши.
Почти всеки втори, който носи контактни лещи, се оплаква от сухи очи. Потърсете помощта на специалист при избора на меки лещи и почистващ разтвор. Съвременните модели се произвеждат от различни полимери, които задържат вода, за да остане лещата по-дълго време влажна. Водното съдържание варира от 25 до 70 процента. Сам по себе си обаче този фактор няма водещо значение.
По-важно е по каква технология са изработени, каква е кислородната им пропускливост и в каква среда се използват. Модели с високо водно съдържание не се възприемат добре от някои пациенти за сметка на други лещи, които може да имат нисък процент вода, но са от висококачествен материал и са изработени по модерна технология. Колкото повече вода съдържат контактните лещи, толкова са по-склонни към дехидратация, тъй като водата се абсорбира от слъзния филм на окото. Затова, ако страдате от сухота, необходими са ви лещи не с високо водно съдържание, а с ниско. Все пак офталмологът най-добре ще прецени какъв модел е подходящ във вашия случай. За преодоляване на сухотата, а и на други чести раздразнения специалистът може да ви препоръча капки за очи, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!