Туморите в областта на ларинкса могат да бъдат доброкачествени или злокачествени. Доброкачествените тумори се наричат папиломи на гласните връзки или полипи на гласните връзки, а злокачествените се означават често като рак на ларинкса.
Първите признаци за заболяване са най-често бавно започващи промени в гласа, дрезгавост, болки в гърлото, болки при говорене и затруднения в гълтането. По-късно може да се стигне и до затруднения в дишането.
Причини
Доброкачествени тумори на гласните връзки или ларинкса могат да възникнат в резултат на пренапрежение на гласните връзки (често силно говорене или пеене), дразнещи вещества във вдишвания въздух (цигарен дим, индустриални отрови) или също вируси.
Риск от заболяване
Рискът от заболяване са повишава при тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол.
Възможни последици и усложнения
Ако злокачествените, но също и някои доброкачествени тумори не се лекуват своевременно, може да се стигне до тежки увреждания на дишането.
Ако ларингиалният тумор бъде отстранен оперативно, след това трябва да се научите да говорите с изкуствена гласна цепка. Чрез нея гласът силно се променя. Една такава пречка може силно да натовари ежедневието. Опитайте, дали няма да ви помогне контактуването с други хора, които имат същия проблем.
Профилактика
Който вече е имал веднъж доброкачествени тумори на гласните връзки, може да се предпази от нови чрез щадене на гласа.
Злокачествените тумори вероятно могат да се профилактират чрез начин на живот, който възможно по-малко натоварва организма.
Необходимост от лекарска помощ
- ако се появи временно или трайно предразняване без връзка с простуда
- ако предразняване, болки в гърлото или затруднения в гълтането в рамките на една простуда продължат повече от четири дни
Лекарят може със специален инструмент да изследва ларинкса и разпознае един тумор. Чрез отнемането на малко парченце тъкан може да се установи, дали се касае за доброкачествено разрастване или не.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Доброкачествените тумори могат да се премахнат с една сравнително лека операция. Често е достатъчна само местна упойка.
Ако един злокачествен тумор се открие своевременно, понякога се лекува само с облъчване. Най-често ракът на ларинкса трябва да се оперира. След това се продължава с облъчване. Ако ракът на ларинкса вече много се е разраснал, трябва при операция на гърлото да се направи отвор за дишане под ларинкса.
Тогава болният се научава да говори с изкуствена гласна цепка, като затваря отвора за дишане.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!