Това, което обикновено се означава като „простуда“ или „грип“, е вирусна инфекция на горните дихателни пътища. Често хремата е първият и понякога единствен признак за заболяване. Могат да се прибавят болки в гърлото, лека кашлица, главоболие, болки по крайниците, отпадналост и температура.
Причини
Простудата се предизвиква не от студ, а от различни вируси, които много лесно се предават от един човек на друг. Голямата опасност от зараза чрез изкашляни или изкихани капчици води до това последователно да се разболеят много хора.
Вирусите първоначално нападат лигавицата на носа и фаринкса. Тя набъбва и започва усилено да отделя секрет. От лигавицата на фаринкса вирусите могат да се разпространят към бронхите или околоносните кухини. Тъй като на вирусната инфекция реагира не само засегнатият орган, а и цялата защитна система на организма, могат да се прибавят и общи оплаквания като отпадналост и температура.
Риск от заболяване
Простудните заболявания се срещат по-често при децата, тъй като организмът се учи да се отбранява стъпка по стъпка – след всеки контакт с нов вирус.
Простудните заболявания са по-чести през зимата отколкото през по-топлите годишни времена: най-вероятно поради това, че в студа хората по-често се задържат заедно в затворени помещения и вирусите се пренасят чрез микроскопични водни капчици във въздуха.
Възможни последици и усложнения
Простудата е най-вече мъчителна, но безобидна. Тя отзвучава за три до пет дни от само себе си. В някои случаи вирусната инфекция се разпространява в дробовете, мозъка или сърцето. Така наречените вируси на инфлуенцата го правят по-често отколкото останалите видове вируси. Само ако простудата е предизвикана от такива вируси, се говори за „истински грип“.
При всеки вид простуда впоследствие върху лигавицата могат да се поселят бактерии. Застрашени са преди всичко малките деца, старите хора и хората, чиито съпротивителни сили са отслабени от някакво заболяване или медикаменти.
В много редки случаи по тези причини грипът може да завърши и смъртоносно.
Профилактика
Заразяването почти не може да се предотврати. Разбира се, който при простуда си остане няколко дни вкъщи, може да предотврати разпространението на своите вируси сред други хора.
Имунизациите могат да предпазят само от малко различни вируси. Простудите могат да бъдат предизвикани от множество различни вируси.
Недоимъкът на витамин С повишава вероятността за заболяване. При обичайното хранене у нас обаче недоимъкът на витамин С е много рядък. Освен това не е полезно, да се приема повече от дневната нужда витамин С.
При медикаменти с голямо количество витамин С голяма част от приетото количество витамин веднага се отделя с урината.
Необходимост от лекарска помощ
Ако простудата продължи по-дълго от седем дни. Идете на лекар, ако инфекцията се разпространи извън носоглътката и опитите да си помогнете сами не доведат до отзвучаване на настинката след три дни. Признаци на разпространяващата се простуда могат да бъдат: температура над 39 градуса, силни болки в гърлото или ушите, суха, болезнена кашлица, тежко дишане, силно главоболие.
Чайове при висока температура
Липов цвят
Приготвяне:
- една-две чаени лъжички липов цвят се заливат с една средно голяма чаша кипяща вода
- престоява пет минути и се прецежда
Употреба: За лечение чрез изпотяване изпивате една-две чаши прясно приготвен чай в късния следобед (между 15 и 18 часа) толкова горещ, колкото е възможно, и оставате добре завити в леглото. По това време потната продукция е по-висока от обикновеното.
Цвят от бъз
Приготвяне и употреба: Както липовия цвят.
Комбинирани чайове при висока температура
Рецептура: ЗО г липов цвят, ЗО г цвят от бъз, 20 г цветове от отравниче, 20 г плодове от шипка
Приготвяне:
- залива се една чаена лъжичка от сместа с една средно голяма чаша гореща вода
- оставя се да постои пет до десет минути и се прецежда
Употреба: Като чая от бъз.
Самолечение
По възможност да се остане в топли, но все пак не претоплени помещения и да се позволи на организма малко почивка. За да не се дразнят допълнително възпалените лигавици, въздухът в помещението може да се овлажни.
Който няма апетит, да не се насилва за ядене. Той би трябвало обаче да пие достатъчно чай и минерална вода. Особено при температура организмът се нуждае от много течности. Температурата е важен защитен механизъм на организма: много вируси умират при висока температура. До 41 градуса температурата е неприятна, но не е опасна, ако организмът не е отслабен от други болести. Ако оплакванията са много тежки, биха могли да помогнат студени компреси. Топлината при лечение с изпотяване също може да действува срещу вирусите.
Лечение
Може само да се опита да се облекчат оплакванията. Не бива да се води борба срещу отпадналостта. По този начин организмът показва, че има нужда от почивка, за да се защити от инфекцията. Най-доброто в този в този случай е покой в леглото.
Медикаменти:
Ако съвсем не може по друг начин – за понижаване на температурата, за облекчаване на главоболието или за улесняване на заспиването – полезни могат да се окажат медикаменти, съдържащи само парацетамол. Най-важните странични действия: При много честа употреба в продължение на години не са изключени увреждания на бъбреците.
При предозиране: увреждане на черния дроб.
Пазете се от т.нар. „противогрипни средства“, които съдържат повече действуващи субстанции. Не е полезно да се приемат такива смесени препарати, освен това техният терапевтичен ефект често е спорен. Някои от тези медикаменти могат да бъдат и опасни.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!