В понятието мастопатия се включват всички доброкачествени промени на млечните канали и/или съединителната тъкан. Най-често се стига до т.нар. кистозна мастопатия. При нея след наднормена клетъчна продукция на жлезната тъкан малки празни пространства се изпълват с течност: възникват кисти. По-редки са фиброаденомите (фиброза), при които съединителната тъкан се е развила особено силно. Отделните уплътнения не съдържат течност.
Оплаквания
Често малките подутини и възли не дават оплаквания. Според стадия на промените най-често една седмица преди менструацията гърдата започва силно да боли, става чувствителна на допир, подува се и може да отделя секрет. Последното би било знак за разраствания по хода на млечните каналчета. Жлезната тъкан става неравна, а възлите – на големина от черешова костилка до орех – могат свободно да се движат по отношение на подлежащите им тъкани.
Самоизследване на гърдите
При редовно изследване на гърдите преди и след мензис можете сами по-лесно да установите промени и с това ранни признаци на заболяване.
– Застанете с разсъблечена горна част на тялото пред огледало, оставете ръцете свободно отпуснати. Правят ли ви впечатление необичайни промени във формата на гърдите, големината и очертанията им, изпъквания или вдлъбнатини?
– Вдигнете ръце над глава и още веднъж проконтролирайте формата и големината от различни страни. Обърнете внимание, дали гръдното зърно не отделя секрет или кръв.
– Легнете на леглото, подпрете глава с възглавница и поставете под лявото рамо сгъната кърпа. Лявата ръка лежи сгъната под главата. Започнете изследването на лявата гърда с леко наклонената изпъната вътрешна страна на пръстите на дясната ръка. С малки кръгообразни движения можете да опипате горната и вътрешна част на жлезата. Напредвайте внимателно, но с равномерен натиск, за да усетите евентуални възли и втвърдявания.
– Извадете ръката си изпод главата и изследвайте долната и външна част на жлезата. Отново внимавайте за промени и втвърдявания.
– Накрая опипайте вътрешната страна на мишницата (лимфни възли) за подутини или възли. След това сменете кърпата под дясното рамо и започнете с изследването на дясната гърда.
– Ако забележите промени, втвърдявания, възли или секреции, при всички случаи би трябвало да се посъветвате с лекар.
Причини
Най-вероятно отговорно за възникването на мастопатията е свръхмерното отделяне на ес- трогени или нарушеното равновесие между ес- трогени и гестагени. Признак за това са засилените болки кратко време преди менструация, по времето на най-високото ниво на естрогени и гестагени.
Риск от заболяване
Доброкачествените заболявания на гърдите се явяват при около половината от всички жени на средна възраст. При това кистозната мастопатия съставлява 80-90 процента от всички промени по гърдите. Тя се проявява само в годините на полова зрелост – „връх на риска“ при жените е точно около четвъртото десетилетие. Симптомите намаляват след годините на критическата възраст.
Възможни последици и усложнения
Обикновената кистозна или фиброзна мастопатия рядко е свързана с усложнения: понякога е повишен риска от възпаление на гърдата.
При мастопатията с изразени разраствания на съединителна тъкан на делчетата на млечните жлези и млечните каналчета може да се стигне до израждане на клетките и пълно преустройство на структурата на жлезата.
Тези форми на мастопатията относително често могат да се превърнат в злокачествен тумор.
Профилактика
Редовно самостоятелно изследване и гинекологично изследване.
Необходимост от лекарска помощ
При появата на необичайни възли или подутини и ако усетите необичайни болки в гърдите преди менструация.
На ултразвук кистозната мастопатия се разпознава лесно. За по-нататъшното изясняване на една фиброзна мастопатия към този способ се включва почти винаги мамография и/или рентгеново изследване на млечните каналчета. При всички тези изследвания трябва да се установи дали не са се развили злокачествени промени. Ако находките останат неясни, от гърдата се взема пунктат от киста или тъканна проба.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Ако е установено, че в крайна сметка се касае за доброкачествени разраствания – мастопатия – оплакванията в ранния стадий могат да бъдат облекчени например посредством хормонорегулиращи средства. Често се назначава Mastodynon, хомеопатичен препарат, който би трябвало да се пие най-малкото три до шест месеца.
Ако няма подобрение хормонотерапията (гестагени и под формата на мазила) си остава единствената позната засега възможност за лечение. Мастопатията обаче никога не бива излекувана, а само се облекчават оплакванията Поради това гърдите трябва и занапред редовно да се проверяВат от лекар.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!