В пигментния слой, един по-дълбок слой на кожата, се намират клетките, които образуват черния пигмент меланин. Меланинът се разпределя в епидермиса и го оцветява. Излагането на ултравиолетово облъчване способства за увеличеното производство на меланин, както и за производството на повече клетки в епидермиса. Тялото се предпазва от ултравиолетовите лъчи с „по-дебела“ и по-тъмна кожа.
Типовете кожа са:
1 – много светла с много лунички – на слънце 5-10 минути
2 – светла с малко лунички – на слънце 10-20 минути
3 – леко мургава без лунички – на слънце 20-30 минути
4 – маслинена – на слънце 40 минути.
Оплаквания
Зачервена, гореща, чувствителна кожа, която понякога се подува. При силно слънчево изгаряне се образуват мехури.
Причини
Твърде дълго излагане на кожата на слънце. Отразените слънчеви лъчи могат да предизвикат слънчево изгаряне и при мъгливо време или на сянка.
Рискът нараства
При хора със светъл тип кожа; в горещо време: при престои във високопланински области.
Възможни последици и усложнения
При чести слънчеви изгаряния или редовни слънчеви бани в продължение на много години кожата остарява по-бързо и загубва своята еластичност. Освен това нараства опасността от рак на кожата.
Профилактика
Интензивността и продължителността на слънчевите бани, както и силата на козметичния препарат за слънчево предпазване трябва да се определят според типа кожа. Бавното почерняване е по-трайно и по-равномерно.
Около 20% от ултравиолетовите лъчи могат да проникнат и през дрехите.
Продължителност на слънчевите бани
Кожните лекари изобщо не препоръчват слънчевите бани! Всяко излагане на слънце увеличава риска от рак на кожата. Тези, които въпреки всичко не се стряскат от това, би трябвало да използват поне някакво козметично средство за предпазване от слънцето.
Числото на фактора за светлинна защита се умножава по собственото предпазно време за излагане на слънце и се получава времето, през което всеки може да прави слънчеви бани след нанасяне на плажно масло, без да рискува големи слънчеви увреждания. Например: човек с тип кожа III може да се излага 20 минути на слънце без употреба на плажно масло, без да получи слънчево изгаряне. Намазвайки се с плажно масло с фактор шест той може да остане на слънцето шест пъти по-дълго, т.е. два часа.
Внимание: Приведеното лично предпазно време е само ориентировъчна отпраВна точка и може да е съвсем различно за отделните индивиди. Освен това факторът за светлинна защита на козметичните средства за предпазване от слънцето може силно да се колебае дори и при еднакви продукти.
Препаратите за слънчева защита, рекламирани като „водоустойчиви“, действително притежават това качество според едно изследване на немското „Тест-Магазин“ (анкетно списание).
Плажно мляко? Плажен крем? Плажно масло? Изкуствен загар?
- плажните кремове са по-богати на масла от плажното мляко и по-трудно се нанасят на кожата. Ето защо обикновено те се използват за лицето
- плажните масла не предпазват от слънчевите лъчи и по същество имат задачата да поддържат кожата влажна и мазна
- козметичните средства за почерняване (така наречените претан-продукти), съгласно рекламните обещания, подтикват кожните клетки да произвеждат повече меланин. Специалистите се съмняват в това
- препаратите за изкуствен загар съдържат дихидроксиацетон, който придава кафяв загар на най-горния слой на кожата. Този загар обаче не винаги съответства на естествения слънчев загар и не замества слънчевата защита. Изкуственият загар издържа около седмица и не е опасен за здравето
- ултравиолетовите сензори (пипсери) се рекламират като най-ново средство за предпазване от слънчево изгаряне. Едно проучване на немското „Тест-Магазин“ е установило, че не може да се разчита на този уред. Използването му не се препоръчва.
Нужда от лекарска помощ
Когато слънчевото изгаряне е силно болезнено.
Самолечение
Охлаждайте болезнените места с хладни компреси. Нанасяйте върху зачервените кожни участъци някакъв медикамент за поддържане на кожата.
Лечение
Лекарят може да предпише противовъзпалителен медикамент с кортизон.
Изгаряне
Нужда от лекарска помощ
Когато имате впечатление, че взетите мерки да си помогнете сами не са достатъчни. Във всеки случай, когато при деца са изгорели повече от 5% от повърхността на кожата. При кърмачетата и малките деца това представлява например предмишницата или една четвърт от главата. Възрастните трябва да отидат на лекар, ако изгарянията са засегнали повече от 20% от повърхността на кожата. При това независимо от степента на изгарянията.
Самолечение
Засегнатият участък от кожата веднага да се потопи в студена вода или да се държи под течаща студена вода, или върху него да се поставят студени компреси, докато болката престане. Това може да продължи от няколко минути до половин час. Обикновено тези процедури препятстват образуването на мехури и възпаление на кожата.
При пространни изгаряния: да се пият много течности.
Внимание: Върху раната не бива да се слага никаква пудра (брашно), никакъв мехлем, който не е против изгаряне (може Дефламол), никакво масло. Само се покрива със стерилна превръзка.
Лечение
Според степента и обхвата на изгарянията по спешност в клиника.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!