Жлъчните камъни могат да съществуват с години, без да дадат оплаквания. Само отвреме навреме – често след ядене на богата на мазнини храна – се появяват неясни болки в горната част на корема и гадене. По-силно дразнене се излъчва към гърба.
В един момент изведнъж се проявява силна колика: силни спазми в горната част на корема, които се засилват до непоносимост и могат да стигнат до рамото, придружени от повръщане, изпотяване, световъртеж, често температура и втрисане. Тези колики могат да преминат от само себе си за около три дни и в различен интервал от дни или месеци да се появят отново.
Причини
Смущения в обмяната на веществата в черния дроб могат да доведат до това в жлъчката да се образуват камъни от холестерин или калций. Те могат да бъдат с големината на песъчинки („жлъчен пясък“), но да станат и по-големи. Ако запушат изхода на жлъчния мехур или преди всичко жлъчните пътища, се стига до колика. Прехранването и наднорменото тегло са най- съществените причини за образуването на жлъчни камъни. Те са:
- чести при жени след много бременности, при приемане на противозачатъчни таблетки
- чести при хронично възпаление на жлъчката, диабет, чернодробна цироза
- по-редки след болестта на Крон и улцерозен колит
Риск от заболяване
Жлъчните камъни спадат към най-честите заболявания. Всяка пета жена и всеки десети мъж страдат от тях. Те се появяват най-често едва след тридесетата година от живота и при половината от засегнатите през целия живот не дават никакви оплаквани. Често се откриват случайно при рентгеноВа снимка или ултразвуково изследване.
Възможни последици и усложнения
Всяка жлъчна колика носи риск от усложнения.
- Ако жлъчните камъни останат в жлъчния мехур
- или жлъчните пътища, може да се стигне до
- жълтеница и/или:
- възпаление на жлъчния мехур и/или на жлъчните пътища
- нагнояване на жлъчния мехур
- жлъчен застой с увреждащи черния дроб последици
- възпаление на задстомашната жлеза
- запушване на черво
- рак на жлъчния мехур или жлъчните пътища
Профилактика
Избягване на наднорменото тегло
Диета при жлъчно страдание
Само в острите състояния се налага спазването на диета от каша, сухар и чай. Ограничаването на консумацията на мазнини не предотвратява евентуална нова колика. Понасят се и печени ястия. Можете да ядете всичко, за което имате настроение и ви е вкусно. Не бива да се въздържате и от малки количества алкохол. Ако смятате, че мазните и печените ястия не ви понасят, изключете ги от менюто си. Целесъобразно е да избягвате газообразуващи храни като лук, зеле и подобни. Разпределете количеството храна на пет малки дневни порции, за да избегнете пищните нахранвания.
Въздържайте се от билков ликьор, който се взема, за намаляване чувството за пълнота на корема. Той се понася пo-зле от жлъчката, отколкото ракията.
Необходимост от лекарска помощ
При повтарящи се и задържащи се колики, висока температура и жълтеница.
Самолечение
Топла завивка, горещ или студен компрес в областта на жлъчката, могат да облекчат болката. Така също помага и пиене на вода на отделни глътки.
Спазмолитичната свещичка (Buscopan) може да направи времето до идването на лекаря по-поносимо.
Лечение
След болкоуспокояващата инжекция лекарят трябва да установи причината за коликата. Жлъчните камъни се откриват най-сигурно с ултразвуково изследване и холецистография.
Операция
Операция на жлъчния мехур: Жлъчен мехур изпълнен с камъни – особено ако е възпален и нагноил трябва да бъде отстранен изцяло. Рисковете при операция на жлъчния мехур са най-малки, когато липсват оплаквания. Затова хирургът най-често изчаква да минат шест седмици след острата колика.
Оперирането на жлъчката е по-целесъобразно в сравнение с всяко друго лечение, тъй като спестява евентуална спешна операция при остри усложнения.
Операцията се провежда под пълна наркоза. Още първия ден след това човек трябва да се изправи за малко. Пиенето е възможно от първия ден, приемането на кашава храна от третия. Престоят в болница продължава около една седмица. При лапароскопска операция възстановяването е много бързо.
След операцията няма предписания за диета. Можете да ядете това, с което сте свикнали, което ви харесва и което ви се отразява добре. Ако получите оплаквания като газове, гадене, чувство за пълнота, запек и диария, помислете си, дали и преди операцията не сте били измъчвани от това.
В повечето случаи това няма нищо общо с отстранената жлъчка. Само при седем процента от оперираните самата операция предизвиква болки и проблеми (напр. ръбцови изменения, увреждания на нерви или кръвоносни съдове).
Операция на жлъчните пътища: Ако в жлъчните пътища са се образували камъни, те могат да бъдат отстранени оперативно, при което жлъчните пътища се запазват. При друга методика се вкарва ендоскоп, който разширява устието на жлъчния ход (папилотомия). След това със специален инструмент камъните се изтеглят от жлъчката. Оплакванията и поведението са както при операция на жлъчния мехур. Понякога след операцията отново се образуват жлъчни камъни в жлъчните пътища. Тогава се налага повторна операция.
Разрушаване на камъните: Само в определени случаи е възможно камъните в жлъчния мехур, по-малко в жлъчните пътища и рядко в изхода на жлъчния мехур, да бъдат раздробени с помощта на звукови вълни. За това не се налага операция.
Медикаменти
Ако камъните не са по-големи от два сантиметра в диаметър и ако не съдържат варовик, е възможно да бъдат разтворени с медикаменти, съдържащи жлъчни киселини.
Това лечение продължава с месеци и би трябвало да се избере само когато не е възможна операция. Не трябва да се провежда при наднормено тегло, чернодробни и жлъчни заболявания и по време на бременност.
Ползата на предлаганите на пазара повече от 200 вида препарати за предпазване на черния дроб и жлъчката е спорна. Дори ако могат да облекчат жлъчното страдание, ефектът им подлежи на съмнение.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!