Преди да се решите на тази стъпка и двамата трябва да посетите кабинета по стерилитет на някой гинеколог или на някоя болница. По възможност потърсете такова място за консултация, където лекарят работи съвместно с психолог.
С вас те ще проведат разговор за сексуалните ви привички и желанието ви за деца. Първата крачка на общото ви лечение е опитът да имате полови сношения през дните, които са най- плодоносни.
Ако тази „програма“ се окаже безплодна и ако по-горе описаните начини за лечение на мъжа и жената не дадат резултат, единствено възможният начин остава изкуственото оплождане или програмата in vitro.
Тази стъпка трябва да бъде добре премислена поради свързаното с нея душевно и физическо натоварване и правните проблеми. Целесъобразно е в този момент да се потърсят съветите на психолог, респективно желанието за деца да се обсъди с психотерапевт. Заедно трябва да премислите дали не можете да изградите пло- доносно съжителство no-друг начин.
Изкуствено осеменяване (инсеминация)
При изкуственото оплождане мъжът трябва да даде сперма, получена при онаниране. Ако се налага, качеството на спермата може да се подобри.
Посредством инжекция спермата се влага пред отвърстието на маточната шийка. Ако в областта около маточната шийка има някакви проблеми или спермата не е с много добро качество, тогава вкарването на семенната течност директно в матката е по-успешно. Общо взето от четири двойки, подложили се на изкуствено осеменяване, една или две се сдобиват с дете.
Трансплантация на яйцеклетки
Получава се спермата за изкуственото осеменяване. Както при оплождането в епруветка се стимулира овулацията и с ендоскоп се отделят яйцеклетки. Заедно със семенната течност те се вкарват в маточните тръби посредством катетер.
Този метод е подходящ, когато маточните тръби не могат да улавят яйцеклетките, при по-ниско качество на сперматозоидите и при неизяснени причини за стерилитет. Лошата му страна е, че при него делът на извънматочната бременност в тръбите е твърде висок. Предимството му е, че е по-успешен, отколкото оплождането в епруветка.
Шансовете могат да се увеличат, ако:
- се използват сперматозоиди само от първата половина на еякулацията и евентуално посредством „техниката на изплуването“ се изберат тези, които се придвижват особено прогресивно напред
- се установи идеалното време за оплождане при жената
Оплождането със сперма на партньора се казва хомоложна инсеминация. Ако партньорът е безплоден, може да се използва и чужда семенна течност (хетероложна инсеминация). Обичайно донорската сперма се тества за инфекции (напр. СПИН, хепатит), замразява се дълбоко и се събира в банки. След размразяването им сперматозоидите са напълно жизнени.
Извънтелесно оплождане и трансплантация на ембриони
Новата техника разпали фантазиите за „неограничените възможности“ на медицината, както и представата за „правото на собствено дете“. Междувременно плодоносната технология попадна под кръстосания огън на мненията: тя е много по-малко успешна, затова пък крие много повече рискове от допустимото. Тя разкрива опасни възможности, като например манипулацията с човешкия ген и въпреки че търговията с яйцеклетки и ембриони се счита за безнравствена и уверенията на лекарите в противното, с тази техника се е злоупотребявало за нехуманни гешефти като покупка на яйцеклетки и майчинство под наем.
Медицински данни
Този метод е медицински оправдан само при неизличими нарушения във функционирането на двете маточни тръби.
Поради отслабващите шансове за забременяване той е нецелесъобразен, когато при мъжа гъстотата на сперматозоидите е по-малка от 10 милиона промила и подвижността им възлиза на по-малко от 20% и когато жената е над 40 години.
Изгледите за успех при един цикъл на лечение възлизат на 15%. След няколко месеца може да се направи нов опит. При повече опити шансовете за оплождане нарастват.
Но тъй като една трета от забременяванията завършват преждевременно с аборт, само при по-малко от десет процента от извеждането на яйцеклетки действително се развиват живи деца.
Предварително лечение
При нормалния цикъл узрява само по един яйчен фоликул. Допълнителното стимулиране предизвиква узряването на повече яйчни мехурчета. По този начин се увеличава шансът да могат да се получат и оплодят повече яйцеклетки в епруветката.
За стимулиране на яйчниците се използват различни хормонални комбинации.
Получаване на яйцеклетки
Изборът на метод зависи от анатомичните дадености. В зависимост от разположението на яйчниците яйцеклетките се получават:
- през влагалището: във вагината се вкарва ултразвуков апарат и пункционната игла се докарва до яйчниците
- през коремната стена: под ултразвуков контрол пункционната игла се насочва през задната стена на пикочния мехур в яйчния фоликул
- третият метод е с лапароскоп, който позволява директен поглед в коремната кухина
Всички методи могат да се извършат под наркоза или местна упойка и са в еднаква степен успешни (7 до 90%).
Рискове
- благодарение на ежедневния ехографски контрол хормоналното престимулиране и рисковете от него са рядко явление
- след трансплантиране на ембриони В 2,6 до 5% от случаите се развиват извънматочни бременности
- след прилагането на оплождане ин витро и трансплантиране на ембриони се раждат твърде много близначета – по две, три и дори четири. Ето защо сериозните институти не имплантират повече от три ембриона в матката
- делът на децата, родени с увреждания, се равнява на този при нормално забременяване
- тъй като нито спермата, нито яйцеклетките се тестват от всички лекарски екипи, практикуващи изкуствено оплождане, за възможни инфекции, следва да се имат предвид и рисковете от инфектиране. В Европа са известни 177 случая на инфектиране с хепатит на бебета от епруветка и при родилките и един случай на СПИН
Получаване на сперма
Половината от мъжете в двойките, които се записват за изкуствено оплождане, са с нормално качество на семенната си течност. Ето защо обикновено се използва първата част от ея- кулата. Преди онанирането пикочният мехур трябва да се изпразни, а ръцете и пенисът старателно да се измият.
Оплождане
Яйцеклетката и семенната течност се поставят заедно върху стъкленица. След 18 часа оплождането се е осъществило. Двадесет до 30 часа след оплождането яйцеклетката се разделя за първи път. Между 24 до 84 часа след оплождането клетъчните купчинки се имплантират в матката.
Трансплантация на ембрионите
Ембрионите – по възможност три или четири –
се вкарват през маточната шийка в матката с
помощта на мек пластичен катетер. След това
жената трябва да остане да лежи още няколко
часа.
Един ембрион от епруветка има шансове 1:10 да се превърне в дете. При четири имплантирани ембриона шансът за забременяване нараства на 25%. С това обаче рискът от раждане на близначета нараства на 18% (три близначета: 3.2%).
Правни проблеми
Техниката ин витро направи възможно едно дете да има до шестима родители: „майка“, която е предоставила яйцеклетката, друга, която го е износила, трета, която го отглежда; и още „баща“, който е предоставил спермата, втори, който отглежда детето с майката, и един, който го е направил – лекарят. И евентуално нито един баща, който да иска да поеме издръжката му.
Изкуственото оплождане – отделянето на секса от зачеването – откри неподозирани възможности: отсега нататък една жена може да роди брат си или сестра си или бабата да роди внуците си.
Правните въпроси, които повдигна оплодителната технология, са толкова трудни за отговор, че досега законовото уреждане се е провалило. Цел на законовите разсъждения е да се гарантира „собствеността“: на кого принадлежи детето? Кой е задължен да поеме издръжката му? Кой „баща“ може да наследява то? Кому принадлежат излишните сперматозоиди, яйцеклетки и ембриони? Лекарите изпревариха юристите и показаха в световни мащаби, че не признават ограниченията, налагани им от т.нар. „Комисии по етиката“ и че при необходимост те ще престъпват правилата на своите професионални организации – противно на съсловните принципи. Всичко е възможно, всичко става.
Оплождането с чужда сперма и неговите правни въпроси
- както бащата, така и детето могат да оспорят законородеността
- по действащото право детето е в родствени отношения с донора на спермата и има право на издръжка и наследство
- донорът и детето могат да предявят претенции за вреди спрямо лекаря
Използване на чужда яйцеклетка
- gememo и донорката на яйцеклетката могат да предявят към лекаря претенции за нанесени вреди
Осиновяване на ембрион
- мъжът и жената донори и детето могат да предявят към лекаря иск за нанесени вреди
- детето може да оспори законността и да даде под съд донорите на полови клетки за издръжка
Майчинство под наем
Майчинството под наем означава: една жена износва дете от собствен или чужд генен материал за друга жена, респективно за друга двойка. Впоследствие последните осиновяват детето. Процедурата е регламентирана в България в няколко закона – Семейния кодекс, в Кодекса на труда и в Закона за здравето.
Психични последици за родителите и детето
Малкото налични изследвания за дългосрочните последствия от изкуственото оплождане посочват, че психическото натоварване и стресът съществуват преди лечението, по време на лечението нарастват и след това продължават да се проявяват в стресови симптоми. Половината от всички двойки остават безплодни въпреки всички опити, а при опитите за оплождане в реторта дори 85 до 90%. Във всеки случай е необходимо да се вземат предвид психичните проблеми.
Оплождането с чужда сперма значително засяга самочувствието на мъжа. Тъй като обикновено неспособността за оплождане се приравнява с импотентност, оплождането с чужда сперма се пази в тайна – дори детето не бива да узнае нищо за своя произход извън семейството. В това отношение лекарите си създават доста усложнения: тъй като получават донорска сперма само при гарантиране на анонимността, те рядко документират кой е източникът на спермата, т.е. биологичният баща, или дори смесват различни семенни течности, за да завоалират произхода. В Австрия това е незаконно, защото донорът на сперма се счита за действителният баща, който е задължен да поеме издръжката на детето.
Още по-тежко е, когато детето трябва да живее с една лъжа. Осиновените деца усещат, че „новите“ родители не са „истинските“. Техниката за изкуствено оплождане още повече усложнява това объркване във връзките.
От отношението на родителите зависи дали детето ще постави този екзистенциален въпрос и дали ще наруши фамилната тайна. Детето се нуждае от потвърждението, че има двукратни родители: дори когато пораснат и станат зрели хора, осиновените деца изразходват много енергия да издирят лицата на своя произход.
Не само за детето, но и за родителите, които желаят да отглеждат едно (наполовина) чуждо дете, анонимността на генетичния произход е важна. Възникването в епруветката прави въпроса на детето за неговите корени абсурден, защото на него не може да се даде отговор в традиционния смисъл.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!