Оплаквания
Ако бъбречните камъни са твърде големи, за да попаднат от бъбрека в пикочопровода, почти няма оплаквания или отвреме навреме се появяват леки болки в областта на бъбреците. Оплаквания се появяват, когато камъните започнат да се движат. Най-популярните оплаквания при бъбречни камъни са внезапно появяващи се, пробождащи, тъпи, пристъпни болки – така наречените бъбречни колики. Тези болки възникват, когато бъбречен камък се измести по посока на пикочопровода. Най-често болката започва на гърба под ребрата и за часове или дни се премества бавно надолу по посока на слабините. Болките могат да са придружени от гадене. Понякога в урината се намират следи от кръв. Когато камъкът достигне мехура, преминава оставащия му път по пикочопровода, без да причинява особени болки.
Причини
Следните фактори благоприятствуват възникването на бъбречни камъни:
- хронични инфекции на пикочните пътища
- заболяване на околощитовидните жлези
- заприщване на урината от препятствия на оттока (ръбци, стеснения, малформации)
- хранене, което насища урината със соли, които могат да изкристализират като камъни
- поемане на твърде малко количество течност
- хронични заболявания на червата
- дългогодишна употреба на обезболяващи
Риск от заболяване
Мъжете са по-податливи към образуването на бъбречни камъни от жените, а с напредване на възрастта бъбречните камъни се срещат по-често. Рискът от заболяване нараства при горещо време, когато голяма част от изпитите течности не се отделя през бъбреците, а се изпарява през кожата. Така концентрацията на калций в урината нараства и могат по-лесно да се образуват камъни.
Възможни последици и усложнения
Бъбречните камъни повишават риска:
- от инфекции на пикочните пътища.
- от образуване на ръбци и стеснения с опасност от по-нататъшно образуване на камъни
- от хронично възпаление на бъбречното легенче
Профилактика
Да се пие много, особено в горещо време. Хора, които вече са имали камък, в някои случаи могат да възпрепятствуват образуването на нови камъни посредством начина на хранене. За това е нужен анализ на камъните и съвети от лекар или диетолог. Преобладаващото число от камъните се състоят от калциев оксалат. За профилактиката това означава: ограничаване на млякото и млечните продукти, храна, бедна на сол, по възможност никакъв спанак, ревен и никакви домати.
Необходимост от лекарска помощ
При бъбречни колики. Или – ако знаете, че имате бъбречен камък – редовни контролни прегледи при уролог или нефролог.
Самолечение
Пийте толкова, колкото е възможно. Понякога това води до изхвърляне на камъка и помага за ограничаване на по-нататъшното образуване на камъни. Препоръчаната от лекаря или диетолога диета също помага да се ограничи по-нататъшното образуване на камъни.
Лечение
Най-напред се прави опит да се изхвърли камъка с помощта на много течности, спазмолитични медикаменти, поставяне на топла бутилка и евентуално движение.
Ако за една до две седмици камъкът не бъде отделен и лежи благоприятно (в дълбоката част на пикочопровода или в мехура), лекарят може да опита да го извади с помощта на примка по време на цистоскопия. Това вмешателство, разбира се, е много неприятно. Раздробяване на камъните (литотрипсия) е възможно с ултразвук, евентуално под пълна наркоза.
При следните условия се налага операция:
- при бъбречни колики, които не се повлияват от медикаменти
- при тежки инфекции, предизвикани от бъбречните камъни
- при много големи камъни
- при остра заплаха за бъбрека
- ако раздробяването на камъка или отстраняването му с помощта на примка не се удаде
След отстраняването камъкът трябва да се подложи на химически анализ, за да се предотврати посредством съответно хранене по-нататъшното образуване на камъни. Според състава на камъните диетата е различна.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!