Мускулна атрофия и миозит са коварни болести
Това, което обикновено се обозначава като „ мускулна слабост “ или „ мускулна атрофия “, е симптом на повече от сто различни заболявания на скелетната мускулатура.
Ако нервите, които управляват мускулите, са наранени или болни, мускулите не получават „работни задачи“: те залиняват, атрофират се. Това проличава например по изтъняването на ръцете и краката. В подобни случаи се касае за нервно обусловена мускулна атрофия (неврогенна мускулна атрофия).
Ако нервите са здрави, но мускулите са болни, те също така залиняват. Но това не винаги проличава по външния вид, тъй като разрушената мускулна маса се замества от съединителна тъкан. Тези заболявания се наричат мускулни дистрофии.
Болестите от двете групи са частично наследствени. Те непрекъснато прогресират, но протичат толкова по-бавно, колкото по-късно се проявят.
Лечението е от компетенцията на специалист по нервни заболявания (невролог). Особено при децата съществува голяма опасност педиатърът или интернистът да не забележат своевременно заболяването. Въпреки че каузалното лечение не е възможно, целенасочената лечебна гимнастика може максимално дълго да запази мускулната сила.
Мускулните заболявания означават за засегнатите, че трябва да живеят с прогресиращо отслабване на мускулната сила и подвижността и както обикновено се случва след години или десетилетия да разчитат на помощта на другите или на инвалидната количка.
Засегнатите и членовете на техните семейства могат да получат помощ и подкрепа от организациите за самопомощ.
Мускулно възпаление (миозит)
Съществуват множество мускулни възпаления с подобни болестни признаци.
Оплаквания
Първоначално болки като при мускулна треска. Повишена температура, загуба на тегло, потиснато настроение.
Причини
Мускулните възпаления, предизвикани от микроорганизми, са сравнително рядко явление. По-често вследствие на автоимунно заболяване организмът образува защитни антитела срещу собствената си мускулатура. Вероятно се касае за някаква наследствена предразположеност.
Риск от заболяване
Жените по-често са засегнати от мускулни възпаления, отколкото мъжете.
Възможни последици и усложнения
Отмаляването на мускулите може бавно да прогресира или да преминава и пак да се възвръща. В най-лошия случай се парализира дихателната и коремната мускулатура. Ако болестта не се лекува с медикаменти, продуктите от разграждането на мускулите могат да предизвикат шок. Приблизително една трета от болните умират.
Профилактика
Не е възможна.
Нужда от лекарска помощ
Ако повече от месец имате болки в мускулите.
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
Физиотерапия
Посредством режим на легло засегнатата мускулатура трябва да бъде обездвижена в макси- мална степен.
По-късно подвижността се възстановява много внимателно с лечебна гимнастика, подходяща за заболяването.
Тя е крайно необходима, за да се засилят още здравите мускулни влакна.
Лечение с медикаменти
Мускулните възпаления, възникнали вследствие на насочване на имунната защита на организма срещу самия себе си, трябва да се лекуват с медикаменти, които потискат тези реакции. За тази цел най-подходящ е кортизонът.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!