Изправеният стоеж – това е функцията на гръбначния стълб и на прикрепения към него сложен мускулен апарат.
В крайна сметка всички мускули на крайниците и на трупа по някакъв начин са свързани с гръбначния стълб. Разположените един върху друг прешлени са така конструирани, че като костен пръстен обхващат един отвор (канал на гръбначния стълб), под защитата на който от мозъка надолу преминават гръбначният мозък и излизащите от него нерви. Малки стави свързват прешлените, така че да са подвижни един спрямо друг.
Трите части на гръбначния стълб
Когато говорим за „врата и шията“ имаме предвид шийната част на гръбначния стълб: най-ви- соко разположените седем прешлена с техните междупрешленни дискове са много подвижни. Те носят главата.
Когато споменаваме „гърба“, всъщност мислим за гръдната част на гръбначния стълб: тя се образува от 12 прешлена и е сравнително неподвижна, защото е свързана с ребрата на гръдния кош. Тя образува костния кафез за чувствителното сърце и белия дроб.
Под „кръста“ разбираме поясната част на гръбначния стълб: тя се състои от пет прешлена и е много гъвкава. Върху последния й прешлен и следващата кръстна кост ляга основното бреме от тежестта на тялото. Кръстната кост и придадената към нея опашна кост са неподвижно и здраво сраснали помежду си кости.
Междупрешленните дискове като буфер
Между прешлените са разположени хрущялни дискове като приспособления за намаляване на сътресенията. Те съставляват близо една четвърт от височината на гръбначния стълб. Междупрешленните дискове имат плътна периферна част и пихтиесто ядро. Те не са снабдени с кръвоносни съдове. Нормалните натоварвания през деня притискат мекото ядро, така че вечер може да сте с до два сантиметра по-ниски, отколкото сутрин.
Лежането разтоварва гръбначния стълб. При това междупрешленните дискове поглъщат течност от обграждащите тъкани и отново набъбват. Вие си отпочивате толкова по-цялостно, колкото по-отпуснат е гръбначният стълб. С напредване на възрастта намалява способността на междупрешленните дискове за регенерация.
Синдром на шийните прешлени, синдром на гръдните прешлени, синдром на поясните прешлени – това не са заболявания, а обозначения на лекарите за болезнените сегменти на гръбначния стълб.
Причини
Обикновено болките в гърба са проява на един омагьосан кръг: мускулите се напрягат по-силно, отколкото им понася, и болят. Болките означават допълнително напрежение, в резултат на което междупрешленните дискове не могат повече достатъчно да си отпочиват. Разрушава се взаимодействието между прешлените. Мускулите се опитват да балансират това посредством още по-напрегната дейност.
Обикновено подобно мускулно натоварване е израз на нарушен вътрешен баланс между напрягане и отпускане .
Двустранният смисъл на думата „държане“ изразява нещо повече: вътрешната нагласа и външната стойка на тялото взаимно си влияят. Измененията в стойката на тялото се отразяват върху душевността и обратно.
Риск от заболяване
Най-бързо се изхабяват много подвижните и носещите части на гръбначния стълб. С напредване на възрастта гръбначният стълб на всеки човек показва признаци на амортизиране. Това обаче не е непременно болестно състояние. Хората, които продължително време живеят и работят при „напрягане на всички сили“, се натоварват особено силно.
Възможни последици и усложнения
Увредените междупрешленни дискове могат да притискат нервите.
Неправилното натоварване и пренатоварването на малките стави между прешлените означава по-бързото им износване, по отношение на гръбначния стълб се нарича прешленна артроза. Сухожилията, нервите и кръвоносните съдове, тясно свързани с мускулите, могат да проводят болката от напрягането в по-далечни части на тялото. Така се получават главоболие, болки в подлакътницата и подбедрицата, зрителни и слухови смущения, нарушения на равновесието.
Половината от всички преждевременни заявления за пенсиониране се обосновават с оплаквания в областта на гръбначния стълб.
Легнали по гръб – ръцете поставени под главата. Главата и раменете се повдигат. Горната част на тялото се извърта и лакътят идва над тялото.
Профилактика
Гръбначният стълб се крепи не само от гръбна- та мускулатура, но и от стегнатия корем. Натоварването на гръбначния стълб е толкова по-голямо, колкото по-отпуснати са коремните мускули. Ето защо профилактиката означава укрепване на коремната мускулатура и разтягане на мускулите на гърба.
Упражненията за укрепване на коремните мускули и разтягане на мускулите на гърба трябва да се изпълняват бавно и под контрол. При това внимавайте гръбначният стълб да е винаги изправен в долната си поясна част. Така коремната мускулатура се изопва автоматично и се избягва секване в кръста.
-правилна височина на масата и стола при всичкидейности. „Правилно“ означава коленните, тазобедрените и лакътните стави да бъдат прегънати под прав ъгъл
-ако е необходимо, преустройте работното си място, евентуално с помощта на ерготерапевт
-колкото е възможно по-често лежете по корем, например при четене или гледане на телевизия
-спете на плътен матрак с твърда основа без дебела възглавница
-не носете нищо, което бихте могли да търкаляте или бутате
-разпределяйте товарите равномерно между двете ръце
-при вдигане на тежки предмети клекнете, вместо да дърпате с изопнати ръце и крака отдолу нагоре;
-някои клиники предлагат т.нар. „Курсове за гърба“, в които можете да се научите как да заздравите гърба си и да го щадите през ежедневието си;
Всякакъв вид разтоварване предпазва от болки в гърба, същевременно помага и на останалата част от тялото, ако се научите по този начин да устройвате живота си по-балансирано.
Нужда от лекарска помощ
Когато болките продължават по-дълго време и не сте в състояние да ги облекчите достатъчно с помощта на упражнения за разтоварване и самолечение.
Масаж с хавлиена кърпа при болки в областта на шийните прешлени:
Кърпата за изтриване се сгъва като шал. Поставя се около врата и здраво се хваща отпред в краищата. Кърпата се дърпа от двете страни, така че да остане да стои на врата. Не трийте силно с нея.
Продължителност: Първоначално няколко пъти на ден по десет минути; след това два-три пъти дневно.
Самолечение
-режим на легло или позите, описани при ишиас
-топлолечение или противоревматични мехлеми
-за болките в областта на шийните прешлени: вратовръзка от санитарния магазин, за да се обездвижи временно шийната част на гръбначния стълб и да се подкрепи
-гумени токове за омекчаване на походката по твърд под
-плуване
-упражнения за разтоварване
Лечение
Физиотерапия
-лечебната гимнастика е най-важното лечение на болките в гърба. Най-напред тя цели да отпусне мускулите и след това да ги укрепи
-масаж
-акупунктурата отбелязва забележителни резултати при болки в гърба
неврална терапия
Медикаменти
Обезболяващите лекарства отпускат и мускулното напрежение. Ако действието им е недостатъчно, лекарят може за кратко време да назначи допълнително диазепам (Valium, Gewacalm). Най-често предписваният в Германия мускулоотпускащ медикамент, който съдържа само една активна субстанция (Musarif), има по-слабо действие от диазепама. Не се препоръчва прилагането на комбинирани „мускулни релаксанти“.
Не се препоръчват: мускулоотпускащите медикаменти
DoloVisano, Mydocalm, MuskelTrancopa (comp.) Norgesic, cumcodeino, Trancopal.
Упражненията за балансиране също се отразяват добре:
-застанете на един крак, като същевременно силно движите едната си ръка или извършвате движения с другия крак, например изписвате някакво име във въздуха (колкото по-бързи са движенията, толкова по-ефикасно е упражнението). Йога-системата познава много упражнения за балансиране, например упражнението за равновесие „дърво“;
-ходете или се изкачвайте по стълбите с малка торбичка пясък или книга на главата. За трениране на гръбначния стълб трябва два пъти дневно по 20 минути да носите товари по този ориенталски начин;
-ходете във вода до раменете, плувайте стил кроул;
-стойте и правете упражнения за балансиране на люлееща се дъска;
-често сменяйте различни дейности.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!