С ушите не само улавяме звуци и шумове. Те ни помагат и да запазваме равновесие.
Ухото се състои от външно ухо, средно ухо, вътрешно ухо и слуховия нерв с централните слухови пътища.
Външно ухо
То се състои от хрущялна ушна мида и външен слухов проход (ушен канал) с дължина около три сантиметра, който се затваря от тъпанчевата мембрана. Предназначението на външното ухо е да улови звука отвън и да го проведе към тъпанчето. както и да предпазва средното ухо.
Средно ухо
То се състои от тъпанчевата мембрана, тъпанчевата кухина, слуховите костици, слухова тръба (Евстахиева тръба), която отвежда към носовата част на гълтача, мускули и запълнените с Въздух кухини на разположения зад ухото мас- тоиден израстък (мастоид),
Тъпанчето представлява нежна мембрана с диаметър около един сантиметър. Неговата функция е да улавя звуковите трептения на въздуха, да ги трансформира в кинетична енергия, която предава на веригата от слухови костици – чукче, наковалня и стреме. Евстахиевата тръба служи за изравняване на въздушното налягане в тъпанчевата кухина с атмосферното. Изпълнените с въздух кухини на мастоидния израстък Вероятно са предназначени да притъпяват дъв- кателните шумове.
Функцията на средното ухо е посредством тъпанчевата мембрана да трансформира звуковите вълни във вибрации на слуховите костици.
Вътрешно ухо
То включва същинския слухов орган – охлюва (кохлея) и органа на равновесието. Органът на слуха има формата на охлюв и превръща механичните трептения на основата на крачетата на стремето в електрически импулси.
Органът на равновесието се състои от две торбички и три ципести полуокръжни канала, които са изпълнени с течност.
Слухов нерв и централни слухови пътища
Слуховият нерв възприема електрическите импулси на органа на слуха. Централните слухови пътища изпращат възприетите импулси до мозъка.
Увреден слух
Оплаквания
– не чувате тиктакането на часовниците;
– винаги когато говорите по телефона, разбирате трудно събеседника си;
– когато сте на кино или на театър, можете да разбирате текста само от първите редове;
– само с усилие можете да следите разговора между повече хора;
– като пешеходец усещате приближаващите коли едва в последния момент.
Причини
Причините за увредения слух са два вида:
Увреден слух поради отслабено възприемане на звука, при което са увредени или фините капилярни клетки във вътрешното ухо, или предаването по-нататък към мозъка. Тази разновидност на затрудненото чуване се причинява от:
Шум: Шумът е най-честата причина за слухови увреждания. Опасността от трайно увреждане на слуха възниква, когато редовно и за продължително време върху ушите въздействат 90 и повече децибела. 90 децибела съответстват на силна танцова музика. Тежкотоварен камион на разстояние няколко метра може да достигне сила на звука до 90 децибела. На рокконцерт обикновено се постигат около 100 децибела. Работник по изграждането на пътища, който години наред работи с компресорен чук (силата на звука достига до 110-120 децибела) без шумозаглушители, със сигурност ще развие увреден слух. Затрудненото чуване вследствие на шум оглавява списъка на професионалните заболявания. Други причини за отслабеното възприятие на звука могат да бъдат:
Наследственост, последица от наранявания, странични действия на лекарства, хронично възпаление на средното ухо, последица от менингит, възпаления на вътрешното ухо, възпаление на съединителнотъканната обвивка на мозъка и гръбначния мозък, някои мозъчни тумори, Мениерова болест, аномалии на вътрешното ухо, старчески изменения на слуховия орган (охлюва), рязко намаляване на слуха, мултиплена склероза.
Увреден слух вследствие на смущения в пренасянето на звука. Мястото на увреждането се намира в слуховия канал, тъпанчето или средното ухо. Тази разновидност на увредения слух се причинява от: запушване с ушна кал, затваряне на външния слухов канал от чуждо тяло или възпаление на външния слухов канал, аномалии на външното и/или на средното ухо, последица от наранявания на външното и/или средното ухо, катарален среден отит, остро и хронично възпаление на средното ухо, отосклероза. Тази форма на увреден слух в много от случаите може да се отстрани или подобри посредством медикаментозно или хирургическо лечение.
Риск от заболяване
Хората в напреднала възраст са значително повече засегнати, отколкото младите хора.
Рискът от заболяване нараства:
– когато работното ви място е с голямо шумово натоварване. Например в Австрия 250 000 наемни работници живеят с риска постоянно да бъдат излагани на вреден за здравето шум;
– ако живеете на улица с натоварен трафик;
– ако често ходите на дискотека;
– ако живеете в близост до летище или в район на ниско летене на бойни самолети.
Силата на звука – измервана в децибели – се удвоява не праволинейно, а субективно на почти всеки шест децибела. Това означава, че 120 децибела не са двойно no-шумни от 60 децибела, а около десет пъти по-шумни.
Звук със сила над 85 децибела при продължително въздействие може да увреди слуха, от 120 децибела нагоре шумът причинява болки в ухото. Трясък от 125 децибела може да предизвика постоянно увреждане на слуха.
Човешкото ухо е в състояние да чува тонове с честота от 20 херца (ниски) до 20 000 херца (високи).
Измерения на шума (децибели)
Тиктакащ ръчен часовник- 20
Основен шум в жилищни квартали/нощем – 30-35
Тиха всекидневна – 40
Основен шум в жилищни квартали/денем – 40-45
Нормален разговор – 60
Канцеларски шум, например стаята намашинописката –70
Шумен ресторант – 70
Шумна музика, оживена улица – 80
Камион на разстояние 5м – 90
Моторна косачка за трева – 90-10
Средна сила на звука на уокмен – 95
Рокконцерт или дискотека – 100-110
Ревящ мотоциклет – 110
Самолетен двигател на 240м – 110
Компресорен чук на 1м – 100-120
Самолетен двигател на ЗОм – 120-130
Профилактика
На работното място
Трябва да се предпазвате от въздействието за по-продължително време на източници на шум със сила. по-висока от 85 децибела. Австрийското трудово законодателство предписва: престоят на работно място със сила на шума до 85 децибела не трябва да надвишава осем часа. Ако тези стойности нараснат с пет децибела (= 90 децибела) продължителността на престоя е само наполовина разрешена, т.е. четири часа. При 95 децибела пребиваването не трябва да е повече от два часа. при 100 децибела – един час. при 105 децибела – половин час. при 110 децибела четвърт час.
Тъй като допустимата сила на звука и съответната допустима продължителност на пребиваване често се нарушават, профсъюзите и застрахователните институти препоръчват от 85 децибела нагоре индивидуални мерки за предпазване от шума като:
– вата за заглушаване на шума – тя е евтина и удобна за носене; подходяща е за шум до 100 децибела;
– еластични синтетични запушалки (антифони): често те са неудобни, но заглушават по-добре от ватата;
– тапи от гъвкава пореста гума – те представляват комбинация между ватата за заглушаване на шума и синтетичните запушалки със сравнително добър ефект. Често се оказват по-приложими;
-предпазители за ушите – те са подходящи пре димно за тези места, където само временно се налага предпазване на слуха.
Информирайте се в профсъюзите какви възможности съществуват по закон да настоявате за намаляване на шума на работното място.
Самолетен шум
Едно изследване на Федералната здраВна служба В Берлин е констатирало, че нисколетящите бойни машини на височина 75 метра пораждат звук със сила до 130 децибела, което предизвиква слухови увреждания предимно у децата.
Възможни последици и усложнения
Слуховите увреждания могат да имат негатив- но въздействие върху професионалните шансове и социалните контакти. При тежки професионални слухови увреждания по закон може да се претендира за пенсиониране.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Посредством индивидуалните мерки за предпазване на слуха могат да се избягнат слуховите увреждания, но все пак шумът причинява редица други здравни увреждания. Различни изследвания показват, че шумът разрушава имунната система на организма в перспектива-това може да намали защитните сили против инфекции. Освен това шумът се отразява и върху кръвообращението – хора, обременени с шум, страдат съществено по-често от високо кръвно налягане.
Нужда от лекарска помощ
Веднага щом имате впечатлението, че чувате по-лошо.
Самолечение
Най-добрият начин да си помогнем сами са профилактичните мерки за предпазване от слухови увреждания.
Съюзът на хората с увреден слух в Германия предлага информация по всички проблеми, свързани с това заболяване: правна помощ, рехаби- литационни процедури, курсове за трениране на слуха, посредничество за установяване на контакти, информация за финансовите притежания по отношение на болничните каси и пенсионните осигуровки, за привилегиите по закон. Хората, които дълго време са чували лошо, в първия момент се стряскат от силните шумо- Ве, които възприемат, когато си сложат слухов апарат. В курсовете по слухов тренинг, периодично организирани от Съюза на хората с увреден слух, можете да научите как оптимално се настройва слуховият апарат. За повече информация се обърнете към най-близката местна организация на съюза.
Правила за поведение на хората с увреден слух или напълно оглушалите при общуването им с нормално чуващите:
– ако искате вашият събеседник да се съобразява със слуховата ви инвалидност, не бива да криете това от него;
– винаги носете слуховия си апарат. Постарайте се другите да го забелязват;
– накарайте вашия събеседник да говори обърнат към вас. Той не бива да крещи, а просто трябва ясно да говори;
– внимавайте за това да можете да виждате устата, респективно лицето на събеседника;
– самите вие говорете спокойно и ясно, за да говорят по този начин и другите с вас;
– бъдете търпеливи и любезно помолете другия да повтори, когато не сте го разбрали;
– не се преструвайте, че сте разбрали, ако не е така. В противен случай недоразуменията са неизбежни;
– когато силата на звука ви се струва недостатъчна, проверете първо дали слуховият ви апарат е правилно настроен или дали не трябва да се сложи нова батерия. Чрез правилното използване на слуховия апарат ще избягвате гнева и раздразнението на събеседника си;
– упражнявайте разчитането по устата и се опитайте по този начин да съхраните мястото си в обществения живот;
– сядайте винаги така, че светлината да пада върху този, който е срещу вас, ако трябва да разчитате думите от устата му;
– в случай че не чувате стандартните входни звънци, накарайте да ги сменят със силни звънчеви инсталации („зумери“) с ниска честота, може би дори със светлинен сигнал. В случай че не използвате слуховия апарат, когато говорите по телефона, можете да накарате някой специалист да вгради в телефонния апарат усилвател.
Лечение
Когато слуховите увреждания са причинени от някакво лекарство, трябва веднага да го спрете след консултиране с лекар.
Ако слуховото увреждане може да се коригира със слухов апарат, лекарят трябва да ви насочи към акустик по слухови апарати. Той ще открие съвместно с вас подходящия слухов апарат. Увреденият слух не се изразява само в това, че някой чува „по-тихо“. Обикновено слуховата способност за възприемане на тонове с различ- на височина е засегната в различна степен. Хората в напреднала възраст много често имат затруднения при чуването на високите тонове. Съобразно това слуховият апарат при всеки човек изпълнява различна функция и следва да бъде индивидуално пригаждан.
Джобни апарати: При тях микрофонът, усилвателите, регулаторите за силата на звука и батериите се намират в сандъче с големина на цигарена кутийка. Слушалката се пъха в ухото и се свързва с кутийката посредством шнур. Тази слухова помощ се вижда ясно, защото кутийката се носи така, че да се избягват шумовете от триенето на дрехите. Те са подходящи при голяма до много голяма загуба на слуха.
Слухов апарат зад ухото: Повечето слухови апарати се поставят зад ухото. Посредством микрофон те улавят тоновете и шумовете, усилват ги по електричен път и посредством малка найлонова тръбичка ги провеждат в слуховия канал. Този вид слухови апарати могат също така да се прикрепят или да се вградят към дръжките на очилата. Те са подходящи за малка до голяма загуба на слуха.
Слухови апарати в ушната мида: Акустикът по слухови апарати изработва една вдлъбната форма, в която монтира слуховия апарат. Тези апарати изпълват ушната мида и имат предимство по отношение на апаратите зад ухото, че микрофонът за улавяне на звуковите вълни се намира на самото ухо, т.е. на естественото си място. Също така по-добре решено е предаването на високите тонове и чуването от коя посока идват тоновете. Слаба страна на тези апарати е затрудненото използване на регулаторите за силата на звука и комбинираните с тях шалтери за включване и изключване. Слуховите апарати в ушната мида са подходящи за малка до средноголяма загуба на слуха.
Слухови апарати в слуховия канал: Тези апарати пасват съвършено в слуховия канал и са практически незабележими. Качеството на усилване и предаване на тоновете е толкова добро, както и при слуховите апарати в ушната мида. Недостатък: Използването на шалтерите за включване и изключване, както и на регулаторите за силата на звука предполагат определена сръчност. Те са подходящи за малка до средноголяма загуба на слуха.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Моите уважения, но сте пълни кретени! Статията Ви е пълна с дискриминационни пунктове относно хората със слухово увреждане! Не Ви ли е срам? Така ли помагате, като поставяте хората със слухови проблеми по-ниско от останалите?! Вижте си малоумните съвети! Макар и донякъде да сте прави, вземете ги напишете така, че да не засягат хората, които не чуват! Така просто е дискриминация в чист вид! Вземете напишете статия как се говори със хора със слухово увреждане, без да бъдат унизявани, а не как хората с такова увреждане да се съобразяват с останалите!
И на всичкото отгоре ми говорите за курсовете по слухови тренировки в Гермния? Хората със слухово увреждане в БЪЛГАРИЯ какво ги топли това? Май трябва някой от вас да се окаже от другата страна на бариерата, за да прецени ситуацията!
Може ли според вас да заслужава внимание коментар, който е пълен с обиди? Какво очаквате от хора, които според вас са кретени и дават малоумни съвети. Нямаше ли да е по-добре, ако просто напишете какво точно ви е подразнило? А, колкото до правописа ви – не коментирам, има още много да учите за българския език преди да правите забележки на останалите дали пишат правилно или не!