Нервната система е най-разнообразната и в същото време най-сложна част на организма.
Според мястото, където се намират нервните пътища, тя се дели на централна нервна система (ЦНС), към която принадлежат главния и гръбначния мозък, и периферна нервна система, към която се причисляват всички останали нервни пътища.
Главен мозък
В главния мозък (енцефалон) се разиграва всичко това, което ние наричаме мислене, чувстване, усещане и действие. Главният мозък е мястото, откъдето излизат дванадесет двойки мозъчни нерви, от една страна изпращащи импулси към различни отдели на тялото, а от друга приемащи, предаващи и обработващи импулси.
Главният мозък е обвит от три обвивки (менинги). Два меки слоя прилепват плътно към повърхността на мозъка. Те са свързани с един по-твърд слой, който образува защитна капсула за мозъка и свързва вътрешността на мозъка с вътрешността на черепните кости. При възпаление на мозъчните обвивки се възпаляват тези три слоя.
Кухините във вътрешността на мозъка са изпълнени с мозъчна течност (цереброспинален ликвор). Тя се намира и между двете меки мозъчни обвивки. Меката мозъчна маса трябва да „плува“ в мозъчната течност, за да не губи формата си. Същевременно течността е защита и амортисьор. Тази мозъчна течност обгръща цялата ЦНС и изпълва също така и гръбначномозъчния канал. Много болестни процеси в областта на мозъка и мозъчните обвивки променят състава на мозъчната течност. Лекарят може изтегляйки от нея чрез лумбална пункция в кухината на поясната част на гръбнака, да я подложи на изследване и потвърди или отхвърли болестта.
Тъй като главният мозък управлява много жизненоважни функции, той е много добре защитен. Разположен е в относително здрава костна обвивка. При новороденото отделните костни повърхности не са добре сраснали. Това улеснява раждането.
Гръбначен мозък
Гръбначният мозък може да се разглежда като „продължение“ на главния мозък, което се простира във вътрешността на гръбначния стълб до поясната област. Има същия строеж като главния мозък и като него е обгърнат от мозъчна течност.
Гръбначният мозък завършва в кухината на третия поясен прешлен, следователно не изпълва гръбначния стълб по цялата му дължина.
Периферни нервни пътища
Периферните нервни пътища изпълняват две задачи: провеждат усещания и възприятия, които тялото получава от външната среда, към централната нервна система и предават „наставленията“ на централната нервна система към мускулите и органите.
Транспортът на информация се осъществява, като тя се предава под формата на съвсем слаби електрически импулси или като химически реакции, или чрез органични вещества преносители. В централната нервна система всички информации се обобщават и обработват.
Вегетативна и автономна нервна система
Друга форма на класификация назовава нервната система според нейните функции: вегетативната или автономна нервна система работи самостоятелно, неповлиявана от волята. Без да сме осведомени за това, се управлява всяка отделна функция на организма – от напрягането на отделния мускул, например, за да се придвижим или за да говорим, до дишането, биенето на сърцето или храносмилането.
В обсега на автономната нервна система два големи клона управляват коренно противоположни функции и така се допълват.
Симпатикус е компетентен по отношение активността, мобилизирането на сили и внимание и освобождаването на енергия, а парасимпатикус се грижи за отпочиването и съхранението на енергията.
Противоположно на автономната, на волевата нервна система могат да се дават съзнателни нареждания. Решението „сега тръгвам“ поставя волевата нервна система в ходово движение. И при тази система, обаче, при възрастните някои неща се извършват „автоматично“. На базата на заучени рефлекси при допир до гореща плоча на печка дръпваме ръката си или сме в състояние да се движим изправени.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!