Гризането на нокти е неприятен навик, който психолози и педиатри са склонни да разглеждат като симптом на невроза, доколкото може да издава стресово състояние у детето
В определени случаи той наистина се дължи на нервно напрежение и притеснение, но в други става дума просто за нехигиеничен, неестетичен, а често пъти и болезнен навик. Изследване показва, че гризането на нокти е присъщо за 36% от 5-годишните и на почти 50% от 12-годишните. То може да се окаже упорита привичка, която трудно се преодолява. Добре е да я пресечете още в ранна възраст.
Трябва да знаете, че това е неосъзнат навик – т.е. детето не го прави нарочно (поне докато не привлече родителското внимание). Затова не го наказвайте и не му натяквайте постоянно колко грозно е да си гризе ноктите. Ако е във фазата на отрицание, това може да го накара да ви противодейства и да започне да го прави още по-упорито. Поддържайте ноктите му къси и подравнявайте назъбените им краища. Обърнете внимание в кои моменти е по-склонно да се отдава на навика си. Постарайте се точно тогава да му пъхнете в ръцете малка топка или друг предмет, който може да се огъва.
Някои родители прибягват до ползването на горчива на вкус боя за нокти, която се купува от аптеката и е предназначена специално за избавяне от вредния навик. Тази иначе ефикасна терапия не е подходяща за деца в ранна възраст, тъй като те топят пръстчетата си в боята против своята воля и приемат това като вид наказание. Процедурата показва по-добри резултати при ученици в началния курс, които сами осъзнават, че този навик е неприятен за околните и са мотивирани да го преодолеят, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!