Великолепните грешки всъщност са най-големите открития в световната наука

Астрофизикът Марио Ливио от Балтимор издаде книга, посветена на грешките на най-великите човешки умове, озаглавена „Великолепните грешки“

Чарлз Дарвин

Според автора целта й е да покаже, че никой не може да бъде прав абсолютно във всичко и че всяка грешка е само стъпало по пътя към великото откритие.

Грешката на Дарвин – теория за наследствеността

Удивителен пробив прави Дарвин в науката с помощта на своята теория за естествения отбор.

„Дарвин е бил безусловен гений -заявява Ливио. – Как е създал такава завършена теория, дори без да познава математиката? Теорията му е лишена от математическо основание и въпреки това е практически безупречна от гледна точка на завършените логици.“

Грешката на Дарвин е в това, че теорията за наследствеността противоречала на неговата собствена теория за еволюцията. Идеята за това, че на природата й е свойствено да подобрява и закрепва по-удачните признаци, като при това създава нови биологични видове, противоречала на очевидните факти, потвърдени от теорията за наследствеността: ако по-силната черна котка се присъедини към група от по-слаби и предимно бели котки, отначало ще получи потомство от по-слаби котета, които ще са принудени да продължават да се кръстосват с бели котки и така ще е невъзможно да се получи по-силна черна котка след няколко поколения. Удачният признак постепенно ще се нивелира.

Грешката на Келвин – оценката за възрастта на Земята

Първият човек, който използвал познанията по физика за изчисляване на възрастта на Земята и Слънцето станал сър Уилям Томсън, лорд Келвин. Макар че по негова оценка възрастта на тези небесни тела е била силно намалена, изчисленията му направили пробив в науката.

Лорд Келвин се основавал на теорията, която предполага, че Земята е била нажежено кълбо, и пресметнал колко време ще е необходимо на такова кълбо да достигне до пригодни за зараждане на живот стойности на температурата. Макар че не можел да включи в изчисленията си понятието радиоактивност (уранът и торият допълнително нагряват планетата ни), основната му грешка била в друго.

„ Той смятал, че топлината се пренася с абсолютно еднаква ефективност в цялата дълбочина на земното кълбо – коментира Ливио—Дори и след като други учени предположили, че във вътрешността на планетата топлината се разпространява много по-ефективно, лорд Келвин не коригирал изчисленията си. Прекалено силен авторитет бил, пише вестник „Феномен“.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *