Много скоро след започването на хормонозаместителна терапия (ХЗТ) се забелязва значително облекчение на неприятните симптоми на менопаузата като горещи вълни, вагинална сухота, раздразнителност и промени в настроението.
Лекарите твърдят, че хормоналната терапия предпазва от остеопороза и сърдечносъдови заболявания. Две от най-обширните американски изследвания за ефективността на ХЗТ при жени, които са в добро здравословно състояние, дават основателни доказателства, че естрогеновата терапия в съчетание с прием на калциева добавка забавя, а често и спира загубата на костно вещество, което значително понижава риска от остеопороза.
През 2002 г. във Великобритания е проведено проучване, което показва, че при ХЗТ значително се намаляват случаите на фрактури на бедрото и прешлените. Това се потвърждава от изследвания в скандинавските държави, които отчитат 40% по-малко случаи на фрактура на бедрото вследствие на остеопороза.
Доказателствата за ролята на естрогена в профилактиката на сърдечносъдовите заболявания не са така убедителни. Допуска се, че има връзка между естрогена и сърдечносъдовите заболявания, но не е ясно каква точно е тя. Сърдечносъдовите заболявания не се срещат толкова често при жените под 50-годишна възраст, които имат менструация, но при жените над 50 години те са основната причина за смърт. Предполага се, че това се дължи на свойството на естрогена да понижава холестерола.
Дълго време се смяташе, че жените на ХЗТ са по-малко предразположени към сърдечносъдови заболявания. Затова учените бяха изненадани от изследване, което показва леко повишаване честота на случаите с инфаркт, инсулт и белодробна тромбоемболия при жени на хормонозаместителна терапия.
Как менопаузата влияе на паметта и настроението?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!