От вида заболяване на щитовидната жлеза зависи какво лечение ще се приложи: медикаменти, хирургия или и двете.
ЛЕЧЕНИЕ С ЛЕКАРСТВА
При хипотиреоидизъм лекарят ще ви предпише синтетичен заместител на тиреоидния хормон с дозировка в зависимост от конкретния случай. За хипертиреоидизъм лекарят ще ви препоръча тиреостатичен медикамент, който трябва да приемате всеки ден, за да потиска синтезирането на тиреоидни хормони. Друг вариант на лечение е еднократният прием на радиоактивен йод, който разрушава клетките, произвеждащи прекалено голямо количество хормони. Веществото се поглъща единствено от щитовидната жлеза, без да уврежда други органи на тялото. Обикновено радиоактивността води до хипотиреоидизъм и е необходимо да приемате заместител на тиреоидния хормон.
ЛЕЧЕНИЕ С ХИРУРГИЯ
Ако хипертиреоидизмът не се повлияе чрез лекарства, част от жлезата трябва да се премахне по оперативен път, за да се намали производството на хормони. След тази операция на много хора се налага да приемат заместител на тиреоидния хормон цял живот. При възли на щитовидната жлеза лекарят може да използва тънка игла, за да извлече течността. Ако възелът е злокачествен, цялата щитовидна жлеза трябва да се премахне.
ВНИМАНИЕ:
Преди да започнете прием на морски водорасли, попитайте лекаря си дали са безопасни за вас, тъй като те съдържат йод, който може да влоши състоянието при някои заболявания на щитовидната жлеза.
Кои са основните симптоми на заболяванията на щитовидна жлеза:
- Хипотиреоидизъм: понижена енергия, умора, чувствителност към студ, депресия, забавено мислене, главоболие, задържане на течности, напълняване, груба кожа, чупливи нокти, запек, гуша (уголемена щитовидна жлеза) и нередовна менструация.
- Хипертиреоидизъм: ускорен пулс, загуба на тегло въпреки повишения апетит, нетърпимост към топлина, тремор, раздразнителност, безсъние, повишено отделяне на пот, нарушен менструален цикъл, изпъкнали очи и объркване или апатия (особено при по- възрастните хора).
- Възли на щитовидната жлеза: често без симптоми или се напипва малко уплътнение в жлезата.
ФАКТ!
Симптомите на хипертиреоидизъм при по-възрастните хора понякога включват мускулна слабост и понижен апетит. По-младите хора, от друга страна, са изпълнени с енергия, граничеща със свръхактивност.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!