Катарактата е очна болест, която настъпва постепенно и е свързана с напредването на възрастта.
Лещата на окото губи прозрачността си, а това води до нарушения в зрението. Когато естествените белтъчини в окото се увредят, те се струпват на едно място и потъмняват – процес, който създава замъгленост на лещите, като с течение на времето се появяват проблеми със зрението. Добрата новина е, че катарактата е лечима, а по всяка вероятност и предотвратима.
Рискови фактори
Учените са на мнение, че хроничните увреждания вследствие продължителното действие на свободните радикали са свързани с развитието на катаракта. За свободните радикали се смята, че причиняват редица състояния. Когато става дума за очите, пораженията им засягат деликатната клетъчна структура на лещата в окото, което води до бавното настъпване на катаракта. Тъй като повечето случаи се регистрират в зряла възраст, профилактиката на ранен етап може да забави или предотврати появата на заболяването. Диабетът също може да доведе до катаракта.
Най-нови проучвания
Куркуминът – вещество, съдържащо се в куркумата (подправка, използвана в приготвянето на индийското ястие къри), може да бъде ефективен антиоксидант, способстващ за предпазване от катаракта. Изследванията върху животни показват, че той предпазва очните лещи от замъгляване.
Учените все още са в процес на изучаване на точните механизми, вследствие на които куркуминът предпазва от катаракта. Според една от теориите той подпомага действието на глутатиона, който е мощен антиоксидант. Други пък предполагат, че антиоксидантното действие на куркумина предпазва очите от увреждания, причинявани от ултравиолетовите слънчеви лъчи на клетъчно ниво.
Синдром на компютърното зрение
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!