Диетата и медикаментозната терапия се определят от лекаря според случая
Има и общи принципи в начина на хранене, които облекчават храносмилането, панкреаса и съответно болката.
– Добре е да се хапва 5-6 пъти дневно, на всеки 2 и половина – 3 часа, а порциите да са малки – по 200-250г, особено при обостряне на заболяването.
– Препоръчва се пасира на храна. А ако в нея има парченца (когато възпалението премине) – да се сдъвква добре.
– При панкреатит страда целият организъм заради недостиг на хранителни вещества. Затова е добре да се увеличат протеините в менюто – месо, риба, млечни продукти – до 150 г дневно.
– Мазнините и въглехидратите, които натоварват панкреаса, почти се елиминират. Дневното количество на въглехидратите може да е до 300 г, а мазнините – не повече от 70-80 г.
– Препоръчват се много течности – поне 2 л чиста вода, като на всеки 30 мин. се изпиват по няколко глътки и така през целия ден.
При панкреатит алкохолът и цигарите са най-силните провокатори на болезнените пристъпи. По време на пристъп със силна болка се предписва лечебно гладуване за 1-2 денонощия под наблюдението на лекар.
Забравете за супи, колбаси, печива, кафе
При панкреатит се налага много продукти да изчезнат от менюто на болния. С този списък, макар и стряскащ, е добре да се съобразявате при остър или обострен хроничен панкреатит.
Не се препоръчват супи с месни, рибни, гъбени бульони, тлъсто свинско, пуешко, патешко, субпродукти, консерви, колбаси, мазни риби, маргарин, майонеза, сметана, варени яйца, бобови, царевица, зеле, репички, лук, чесън, патладжани, домати, краставици, чушки, грозде, цитруси, ябълки, шоколад, тестени изделия, сосове, кетчуп, кафе, какао, чай, газирани напитки, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!