Гастроезофагеалният рефлукс (ГЕР) е състояние, при което стомашното съдържимо навлиза в хранопровода – мускулната тръба, свързваща гърлото със стомаха.
Този проблем е по-известен като „киселини“. Долният езофагеален сфинктер, пръстеноподобна мускулна клапа, разположена в долния край на хранопровода, не позволява на стомашното съдържимо да навлезе в хранопровода. Сфинктерът се отпуска само когато преглъщате, за да се пропуснат храната и течностите, след което се затваря, за да не се върнат обратно.
При ГЕР функцията на сфинктера е нарушена – мускулите му могат да се отпуснат по всяко време и киселият стомашен сок да навлезе в хранопровода. По-нежната лигавица на хранопровода не е защитена срещу агресивния стомашен сок и затова се получава усещане за парене и може да се стигне до възпаление.
ГЕР може да доведе до усложнения, едно от които е синдромът на Барет, предраково състояние, при което лигавицата на хранопровода, която е обикновено със сиво-розов цвят, се възпалява и придобива червен цвят, подобен на цвета на лигавицата на стомаха. Упоритият гастроезофагеален рефлукс може да причини разраняване на лигавицата на хранопровода. Възможно е също така стомашната киселина да навлезе в белия дроб през трахеята, обикновено по време на сън, и в резултат на това да се развият пневмония и бронхит. Киселината, навлизаща в хранопровода, може да попадне в устата и да разруши зъбния емайл.
При някои хора ГЕР е причинен от хиатална херния. Появява се, когато горната част на стомаха преминава в гръдния кош през отвор на диафрагмата (мускулен орган, който разделя гръдния кош от коремната кухина). Хиаталната херния нарушава функцията на долния езофагеален сфинктер и в резултат на това в хранопровода навлизат стомашна киселина и стомашно съдържимо, съпроводено с всички неприятни симптоми на ГЕР.
9 причини „за“ киселото мляко
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
как се лекува – има ли алтернативни начини за лечение?